4 velké chyby, kterých se dopouštíme při zařizování bytu

12.05.2020

Vybavte svůj byt chytře! Podívejte se na nejčastější chyby, které lidé při vybavování bytu páchají. Přešlap můžete udělat v barvě, stylu i skladbě nábytku.

Příliš (sériových) dekorací

Mnoho osob vybavujících novou domácnost nebo ve snaze o oživení interiéru sahá po hezkých dekoracích, které plní katalogy obchodů s bytovými doplňky. Jedná se v podstatě o prvky, které má mnoho lidí potřebu hromadit. Nejednou jste jistě na sociálních sítích narazili na dekorační prvky nakoupené v množstevní slevě; sestavy z nápisů “home” nebo “family” doplněné celou rodinou vousatých skřítků doplněné o shluk nespecifikovatelných sošek abstraktních tvarů. Přitom některé z těchto drobností mohou samy o sobě dělat radost, než se z nich stanou lapače prachu či překážky v cestě k bezproblémovému úklidu.

Ještě horší je, pokud se dekorace barevně a mnohdy i sezónně tlučou. Každý pes je pak jiná ves a není jasné, zda ta sestava na římse je dlouhodobá sbírka kuriozit, nebo jen neuvážený nákup doplňků. Zvolte si vybavení v jednom stylu a u dekorací přistupujte stejně. Hlavně si jimi nenechte ubírat životní prostor a svobodu, o kterou přicházíte každým úklidem, kdy musíte přeskládávat dekorativní skleněné kameny z místa na místo. Sezónní dekorace schovejte do skříně a nechejte je odpočinout do příští sezóny.

Barevné a stylové podivnosti

Designéři doporučují držet se alespoň rámcově v jednom stylu v rámci domácnosti. Jakkoliv to zní samozřejmě, spousta lidí má tendenci ve svých domovech vytvářet časové kapsle, díky kterým se z francouzského venkova přenesete do Buckinghamského paláce překročením prahu z kuchyně do ložnice. Samozřejmě, domov má vyhovovat především obyvateli, ale položte si otázku, do jaké míry se cítíte příjemně v takovém prostoru.

I barvy a vzory mohou způsobit pár záchvatů padoucnice, pokud z interiéru uděláte naprostou koláž. Myslíte si, že situaci zachráníte volbou jednoho jediného odstínu? Chyba lávky. Jednobarevný prostor může splynout v jednu barevnou masu, ze které se jen tak nedostanete. Představte si, že byste strávili den v místnosti, kde je každý centimetr plochy v jednom odstínu růžové nebo třeba černé. Výraznými barvami šetřete na zvýraznění centrálních bodů v místnosti (zajímavé okno nebo pohovka) a zbytek zkuste spíš usadit něčím střídmějším.

Ztížení přístupnosti

Na tohle narazíte zejména v případě, že se často stěhujete se svým stálým nábytkem a vybavením. Může se stát, že při přesunu z většího bytu do menšího, třeba do bytu 1+kk, vás nábytek najednou zahltí. Nemusí se jednat zrovna o neschopnost jednotlivé kusy rozmístit tak, aby na vás pocitově nepadaly stěny, ale zjistíte, že skříň a pohovka se do obývacího pokoje dohromady nevejdou.

Je opravdu důležité, abyste si byt před pořízením nábytku několikrát přeměřili a počítali s tím, že se budete muset dostat k oknu, že bude potřeba otevřít dveře a že sedací nábytek musíte odsunout, abyste jej použili. Dejte si prostor a svobodu. Podle feng shui musí energie v bytě proudit bez překážky. Má to něco do sebe. Zkuste z jedné strany bytu proběhnout bez toho, abyste něco museli odsouvat, přesouvat nebo do něčeho narazili. Jak vám to jde?

 
 
Obývací nábytek SIMBA komplet 01

10 659 Kč 11 319 Kč

 
 
 
Obývací sestava CORSIKA C

19 089 Kč 20 089 Kč

 
 
 
Obývací sestava Atol A

33 389 Kč 43 949 Kč

 

Úložné prostory na dosah

Je příjemné mít úložné prostory po ruce. Rádi uděláte dva kroky pro to, abyste našli něco, co používáte jednou za čas. Ale je to nutné na úkor snadné dosažitelnosti stavět překážky v prostoru? Možná nemáte dostatek místa pro domácí cvičení pilates nebo větší oslavu. Přemýšlejte, jestli by něco z toho bylo jednodušší, kdybyste některé skříně a regály vyměnili za skříňky nebo poličky vysoko u stropu.

Za tímto účelem určitě využijete poličky nade dveřmi v předsíni. Můžete na ně odložit méně nošené boty, krémy na boty nebo jiné nezbytné věci, například větší zavazadla. Zvedněte předměty, které vás obklopují, do výšky a užijte si prostor okolo.