Jak vybrat novou matraci ?

29.01.2021

Výběr správné matrace je velmi důležitý pro náš odpočinek i kvalitní spánek. Pro děti jsou vhodné pevnější matrace se střední tvrdostí pro zdravý růst a vývoj. Mladí lidé preferují tužší matrace, senioři a lidé s bolestmi zad dávají přednost spíše měkkým matracím, které mohou být ortopedické nebo zdravotní. Jaké existují matrace a jak je vybírat? Zaměřte se na její rozměry, výšku, nosnost i druh.

Rozměry matrací

Délku matrace vypočtete tak, že ke své výšce přičtete 25 centimetrů, což přibližně odpovídá délce nataženého chodidla. Šířku přizpůsobte šířce ramen a dopřejte si dostatek místa na spaní. Standardní rozměry jednolůžka jsou 90 x 200 centimetrů, dvojlůžka 140/160/180 x 200/210/220 centimetrů. Můžete si nechat vyrobit i matraci na míru. Minimální výška kvalitní matrace je 15 cm, jinak se rychle proleží. Odborníci doporučují alespoň 18 cm. Pokud si vyberete matraci vysokou 30 cm a více, bude více odolná proti proležení a deformaci. Na kvalitu spánku má vliv zejména složení jádra matrace a poměr materiálů, který pak určuje vlastnosti matrace.

Nosnost matrace

Důležité je sledovat i její nosnost. Pořiďte si vždy matraci určenou pro svou váhovou kategorii, jinak riskujete její rychlé proležení a deformaci. Pokud máte obavu, že bude matrace určená pro vyšší váhové kategorie tvrdší, protože má vyztuženější jádro, vaše obavy jsou zbytečné. Jejich povrch je změkčen a přizpůsoben individuálním potřebám zákazníka. Pokud zvolíte sendvičovou matraci, u které můžete kombinovat tvrdší a měkčí stranu, doma si ji pak obrátíte na tu stranu, na které se vám lépe leží. Některé matrace mají i tzv. zimní a letní stranu.

Tuhost matrace

Nejčastěji se setkáme s 4-5 stupni tuhosti, které se označují většinou jako T1 (nejméně tuhá) až T5 (nejvíce tuhá). Velmi oblíbené jsou matrace, které mají z obou stran jinou tuhost. Můžete si tak matraci otáčet dle aktuálních požadavků.

Pamatujte, že tužší matrace neznamená vyšší nosnost.

  • Tuhost 1 - extrémně měkká matrace (ortopedicky nevhodná).
  • Tuhost 2 - mírně tužší matrace s vysokou elasticitou (vhodná pro děti).
  • Tuhost 3 - průměr tuhosti a nejčastěji prodávaná.
  • Tuhost 4 - vyšší tuhost matrace (vhodná pro vyšší váhu).
  • Tuhost 5 - extrémně tuhá matrace (doporučuje se kombinace s měkkou matracovou podložkou).

Box: https://www.nabytek-interior.cz/penove-matrace

Druhy matrací

Pěnové matrace

Pěnové matrace se vyrábějí v několika různých variantách.

Sendvičové matrace

Sendvičové matrace jsou složeny z několika vrstev a typů materiálů. Výsledná kombinace jednotlivých materiálů dává matracím jedinečné vlastnosti v jejich tuhosti, prodyšnosti a komfortu. Jejich silnou stránkou je tedy opora těla, což pro vás znamená příjemný spánek.

Matrace z PUR pěny

Skladba a složení matrace z PUR pěny neboli polyuretanové pěny zaručuje dobré kopírování těla, prodyšnost a při vyšší hustotě pěny i velmi dobrou pevnost a nosnost. Materiál je zdravotně nezávadný, vhodný pro širokou skupinu klientů a cenově dostupný. PUR pěnu nejčastěji najdeme v pružinových a sendvičových matracích, u nichž tvoří komfortní vrchní vrstvu.

Matrace z HR pěny

Matrace ze studené neboli HR pěny patří mezi modernější typ matrací. Vyrábí se metodou za studena a zkratka pochází z anglického “high resistible” označující vysoce odolnou a tužší pěnu. Větší póry umožňují dobrou ventilaci vzduchu a zabraňují kumulaci vlhkosti, proto je lze uložit nejen na rošt, ale i na pevnou desku. Tato pěna je elastičtější a pružnější, s výbornými ortopedickými vlastnostmi.

Paměťová pěna

Nebo také lenivá pěna je viscoelastická neboli termoaktivní hmota, která při kontaktu s tělem reaguje na zvýšenou tělesnou teplotu snížením svojí tvrdosti a optimálně se tak přizpůsobí každému tvaru těla. Umí jej dobře podepřít do anatomicky správné polohy a je velmi vhodná i pro dlouhodobě ležící pacienty.

Latexové matrace

Mají vynikající bodovou deformaci. Prohloubí se jen v tom místě, kde je na ně vytvořen největší tlak. Jsou měkčí a vhodné pro alergiky. Povrch těchto matrací je rozdělený na anatomické zóny s rozdílnou tvrdostí, a proto se výborně přizpůsobí každé části těla. Latex má výborné ortopedické vlastnosti a dlouhou životnost, ale musí se ukládat na kvalitní lamelový rošt.

RE pěna

Takzvaná RE pěna je slisovaná, s vysokou hustotou, vyšší tvrdostí a nosností. Jedná se o směs HR - studené pěny a flexifoam pěny, která je charakteristická svojí vysokou elasticitou, tvarovou stálostí, prodyšností i dlouhou životností. Stlačení vysokým tlakem dodá matraci vysokou tuhost a je vhodná i pro osoby s vyšší hmotností. Podobně je na tom třeba matrace vyztužená kokosovou trávou, která se používá ke zvýšení tuhosti a nosnosti, ale i pro odvětrávání matrací. Matrace mohou být vyztuženy třeba i koňskými žíněmi nebo mořskou trávou. Ovčí rouno se používá hlavně na zimní straně matrací díky hřejivým vlastnostem.

Box: https://www.nabytek-interior.cz/pruzinove-matrace

Pružinové matrace

Klasické pružinové matrace

Matrace známé také jako bonellové matrace jsou vyrobené z navzájem pospojovaných, tenčích ocelových drátů. Tlak se rozloží mezi více pružin, jsou prodyšné, mají dlouhou životnost i skvělé ortopedické vlastnosti. Většinou jde o středně tuhé až tvrdé matrace. Některé jsou opatřeny třeba zimní a letní stranou. Na pružinovém systému je ochranná síť proti protlačení pružin a vrstvy pěn v různé hustotě a tvrdosti. Pružinové matrace mohou obsahovat i vrstvu kokosového vlákna pro zpevnění. Dobře rozloží váhu, jsou prodyšné a mívají nosnost do 120 kilogramů.

Taštičkové matrace

Pružiny nejsou navzájem propojeny dráty, ale uloženy samostatně v malých, propojených, textilních taštičkách. Každá pružinka samostatně reaguje při stlačení a ostatní zůstanou v klidu. Matrace mají vysokou bodovou elasticitu a výborně kopírují tělo. Čím je vyšší hustota pružin, tím vyšší je i bodová elasticita a nosnost, která může být i 150 kilogramů. Standardní modely mají hustotu 256 ks/m2. Vyšší počet pružin zvyšuje stabilitu jádra a matrace méně pruží. Mohou mít na povrchu měkčí pěny i tvrdší vrstvy. Jsou prodyšné, těžší a o něco dražší, ale i kvalitnější a s dlouhou životností.

Zdravotní versus ortopedická matrace

Zdravotní matrace s certifikátem je prodyšná, hypoalergenní, hygienická a určená i pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko. Ortopedická matrace vám zaručí stabilní oporu těla a je přísně testována pro správné rozložení jeho váhy.

Box s produkty: https://www.nabytek-interior.cz/matrace