Houpací křesla jsou stále trend

26.02.2020

Koho poprvé napadlo přimontovat k židli houpací ližiny se asi už nedozvíme. Tento kus nábytku ušel v historii lidstva velkou cestu. Věděli jste však, že nejoblíbenější houpací křeslo vzniklo na našem území?

Houpací koník pro dospělé

Tendence rozhoupat prostou židli vznikla koncem 18. století a odtud se objevují první pokusy. Existuje velká pravděpodobnost, že první snahy byly inspirovány houpacím koníkem nebo kolébkou. Jak vidno, obojí je primárně určeno dětem; dospělí přece nemohli zůstat pozadu. První opravdová houpací židle se vyskytla ve Švédsku a říkalo se jí “gungstol”.

Koncem 19. století se proslavila houpací židle Michaela Thoneta, dodnes oblíbená svým designem s proplétanými opěradly a sedáky. Novou lze sehnat v řádu desetitisíců, bazarové kousky v různém stádiu nutnosti restaurace bývají ceněny různě. Tento model houpacího křesla je nejrozšířenější. Houpací křeslo se pojí s mnohými osobnostmi. Například J. F. Kennedy prý relaxoval na doporučení lékaře jedině v houpacím křesle kvůli problémům s páteří.

Kvalitní relaxační křeslo

Houpání (nejen) dětí

Spojitost s dětmi houpacímu křeslu dodnes svým způsobem zůstala. Archetyp rodičovství se i v současnosti v umění pojí právě s houpacím křeslem. Jelikož se stále věří, že pohupování má na děti uklidňující vliv, spousta lidí stále uspává či krmí miminka právě v houpacím křesle.

Jistý trend se v dětském nábytku zachoval. Pro batolata a kojence se dají stále sehnat “samokolébající” kousky nábytku. Pro ty větší existují houpací křesílka ve stejném designu, jako je tomu u těch pro dospělé.

 
 
 

Moderní možnosti houpání

Jedním z nejprodávanějších modelů houpacího křesla dnes je křeslo stojící na ohýbané dýze, na které se dá lehkými pohyby těla jen tak jemně pohupovat. Boom tento model u nás zažil zejména v době, kdy se stal poznávacím atributem jednoho vítěze nejmenované reality show, jenž v tomto křesle denně sedával a na televizních obrazovkách se během svých dialogů se spoluúčastníky soutěže uklidňoval houpavým pohybem.

Mají také často základ na obyčejném čtyřnohovém křesle, mnohdy hezky barevném nebo s unikátními vzory na potahu. Houpací křesla bývají už poměrně běžným, vkusným doplňkem do interiéru a prostředkem k relaxaci. Křesla se označují někdy přesněji jako “pohupovací”, bývají rozšířeny o opěrky hlavy a rukou, ale pro nejpříjemnější odpočinek není na škodu vzít si příklad z našich předků, kteří měli u křesel vždy postavenou podnožku.

 
 
Křeslo chromové TITAN

4 090 Kč 5 090 Kč

 
 
 
Polohovací křeslo JIM

5 459 Kč 6 390 Kč

 
 
 
Křeslo relaxační André

11 150 Kč 13 090 Kč