Jak daleko sedět od televize, abyste si nekazili zrak

27.10.2021

Při výběru televize se řiďte nejen cenou a značkou, ale také velikostí spotřebiče. Je daná úhlopříčka vhodná do vašeho interiéru? 

Velikost televize vůči velikosti místnosti 

Všichni toužíme po velké televizi, u které se budeme cítit jako v domácím kině. Ne vždy je ale velká úhlopříčka tou nejlepší volbou. Při nákupu televize zohledněte také velikost místnosti. Příjemný zážitek z filmu vám poskytne úhlopříčka 50“, což je přibližně 125 cm. Úhlopříčka 60“, která odpovídá 150 cm, vám nabídne opravdu kvalitní podívanou. 

Bude vás zajímat: 7 tipů, jak zařídit obývací pokoj podle Feng Shui

Jak daleko sedět od televize

Vzdálenost televize od sedací soupravy závisí také na typu obrazu. Televizi ve Full HD umístěte alespoň do vzdálenosti 2,5 násobku její úhlopříčky. Jak to vypadá v praxi? Pokud máte úhlopříčku 60“ (cca 150 cm), umístěte sedačku alespoň do vzdálenosti 4 metrů od televize. Televize s rozlišením 4K postavte do vzdálenosti, která se rovná její úhlopříčce. Uveďme si opět příklad. Televizi s úhlopříčkou 60“ (cca 150 cm) se umístěte alespoň 1,5 metrů od pohovky.

Obývací sestava ADEL 3

Obývací sestava ADEL 3

Umístění televize v místnosti 

Televizi nejčastěji umísťujeme na televizní stolky nebo přímo na zeď. Jak by měla být vysoko? Řiďte se tím, aby byl střed obrazovky ve výšce očí sedícího člověka. To je přibližně 90 až 120 cm. Díky tomu se nebudete muset zaklánět ani se na televizi dívat z vrchu. Důležitý je také volný prostor kolem televize. Z každé strany zajistěte alespoň 3 cm místa. Spotřebič tak bude moci dostatečně ventilovat. Dále si dejte pozor, aby byla televize umístěna ve středu pohovky. Toto umístění je důležité především u zakřivených obrazovek. Pokud televizi umístíte šikmo, může vám to narušit kvalitu obrazu. 

Světlo a světelné podmínky při sledování televize

Během sledování televize byste neměli mít v místnosti úplnou tmu, ale také si dejte pozor na odraz světla v obrazovce. To by mohlo vytvářet nepříjemné odlesky, ze kterých by vás bolely oči. Sluneční paprsky odcloníte například pomocí žaluzií, závěsů nebo rolet. Nepodceňujte lehké osvětlení místnosti, uleví vašemu zraku. Většina televizí má k tomuto účelu nainstalované ambientní osvětlení.