6 praktických tipů, jak mít doma čistší vzduch

28.12.2021

Bolí vás hlava, máte rýmu a špatně se vám dýchá? Možná za to může špatný vzduch ve vaší domácnosti. Sepsali jsme pro vás šest tipů, jak z vašeho domova uděláte zdravější místo. Jdeme na to. 

1. Pravidelný úklid

Bez pravidelného úklidu to nepůjde. Abyste měli doma čistý vzduch, musíte mít také čistý byt. Velký úklid si naplánujte alespoň jednou měsíčně. Vyluxujte, umyjte podlahy, setřete kuchyňskou linku, vyleštěte baterie a spáry v koupelně a převlékněte peřiny. Nezapomeňte se podívat také do rohů místnosti a za nábytek. Právě tam bývá nejvíce prachu. Drobnému úklidu se věnujte alespoň jednou týdně. Zameťte, vyluxujte, utřete prach, vyklepejte deky a polštáře. Několikrát denně krátce, ale intenzivně větrejte. A nezapomeňte: Pořádek se nedělá, pořádek se udržuje. Věci vždy uklízejte na své místo a drobné nečistoty umývejte hned. 

Pravidelný úklid

2. Intenzivní a krátkodobé větrání 

Okna otevírejte několikrát denně. V letních měsících můžete mít okna otevřená neustále. V chladných dnech větrejte minimálně ráno a večer a to alespoň na 10 minut. Vymění se vzduch v místnosti a bude se vám lépe dýchat. Pokud jste doma celý den, větrejte klidně každou hodinu. Čerstvý vzduch vám udělá dobře. Uvidíte, že se vám bude hned lépe pracovat nebo studovat.  

3. Pozor na plísně 

Plísně jsou velmi nebezpečné a vznikají především v chladných bytech se špatnou tepelnou pohodou. Co to znamená? Jedná se o zdi, které mají po svých stranách velký teplotní rozdíl. Ten nastává v okamžiku, kdy je z jedné strany zeď vytápěná a z druhé ochlazována venkovním vzduchem. V místnostech udržujte po celý rok teplotu v rozmezí 20 až 25 °C. Na plísně si pozvete odborníky nebo využijte speciální čistící přípravky. 

4. Čistička vzduchu, zvlhčovač a odvlhčovač 

Příliš vlhký nebo naopak suchý vzduch nedělá vaším plicím dobře. Ideální kvalitu vzduchu vám v interiéru pomůže nastavit čistička vzduchu, zvlhčovač a odvlhčovač. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Odvlhčovač 

Pravidelně sledujte vlhkost v bytě a především v koupelně. Pomoci vám může pravidelné větrání. Pokud to nestačí, vemte si na pomoc odvlhčovač. Ten nasává přebytečnou vlhkost v místnosti a ukládá ji do nádoby, kterou poté vylijete. Ideální vlhkost je mezi 40 až 55 %. 

Zvlhčovač

Zvlhčovač oceníte v případě, že máte doma příliš suchý vzduch. To se stává především v panelových bytech, které jsou v zimních měsících přetopené. Zvlhčovače uvolňují páru, která vzduch navíc vyčistí.

Čistička vzduchu 

Čistička vzduchu odstraňuje veškeré polétavé částice a umí zachytit i bakterie, viry nebo další škodliviny. Takového pomocníka oceníte především v případě, že máte alergii nebo bydlíte v znečištěném prostředí.  

5. Rostliny, které čistí vzduch

Květiny potřebují ke své výživě uhlík, který berou ze vzduchu. Společně s ním pohlcují až 90 % škodlivin. Pořiďte si alespoň jednu květinu na 10 m². S jejich pomocí efektivně vyčistíte vzduch v domácnosti. V květinářství se poohlédněte po ledviníku, dracéně, zelenci, aloe vera nebo tenuře. 

Rostliny, které čistí vzduch

6. Omezte lapače prachu 

Pokud chcete mít doma čistý vzduch, omezte lapače prachu. Patří mezi ně dekorace, množství nábytku v obývacím pokoji, deky, polštáře nebo těžké závěsy. Prostě vše, co nepoužíváte pravidelně. Nechte si v interiéru jen věci, které slouží svému účelu. Ostatní prodejte, darujte nebo recyklujte. Uvidíte, že se vám bude hned lépe dýchat. Doslova i metaforicky.