Jak zařídit pokoj pro teenagera, aby byl “cool”

30.03.2021

Pokoje našich ratolestí by měly být jejich útočištěm. Místem, kde mohou vyjádřit své myšlenky a pocity. Zároveň potřebují mít svůj kout, kam se mohou schovat před světem dospělých.

Jak vymalovat pokoj

Pokoj teenegera by měl být veselý a svěží. Zapomeňte na bílou barvu a natřete zdi výraznými odstíny. Jaké to jsou?

  • Kreativitu a fantazii podpoříte fialovou nebo zelenou.
  • Modrá barva uklidňuje a pomáhá při soustředění.
  • Žlutá a červená naopak povzbuzují a dodávají energii.

Raději se vyhněte tmavým barvám. Ty by na děti působily negativně a depresivně. Barvy vybírejte s rozmyslem. Pokoj by neměl být příliš křiklavý. Důležitá je harmonie a vyváženost.

Pohlaví a věk jako zásadní faktor při výběru nábytku

Teeneger je potomek ve věku 13 až 19 let. Toto rozmezí je velmi široké a každý věk potřebuje jiný typ pokoje. Ideálním řešením je vybrat modulový nábytek v neutrálních barvách. Ten roste společně s dítětem.

Tip: Pomocí barevných polštářů, dek nebo koberců dáte pokoji pokaždé jiný nádech. Navíc vás taková změna vyjde jen na pár korun.

Postel

Postel je místem, kde trávíme až třetinu našeho života. Teenegeři možná ještě víc. Pokud v pokoji není samostatná pohovka, vaše ratolest bude na posteli trávit většinu volného času. Proto investujte do kvalitní postele s nočním stolkem. Ten bude sloužit na odkládání knih, herních konzolí i pizzy k večeři.

Postel Spiel

Pracovní stůl a židle

Psací stůl by měl být v tomto věku multifunkční. Při nákupu stolu dbejte především na jeho rozměry. Vejde se na něj počítač, myš, klávesnice, učebnice a sešity? Zajímavou alternativou je polohovatelný stůl, u kterého se dá sedět i stát. Navíc roste společně s dítětem.

Stůl doplňte vhodnou ergonomickou židlí. Ideálně takovou, která má nastavitelnou výšku, sklon sedáku, zádovou a loketní opěrku.

Psací stůl Montevideo

Skříně

Úložný prostor by měl být dostatečně velký a praktický. S největší pravděpodobností úklid nepatří mezi hlavní zájmy vašeho potomka. Kromě skříní jsou perfektním doplňkem také pojízdné boxy. Věci, které nechcete mít na očích, hodíte dovnitř a máte uklizeno.

Nábytek do pokoje může být sektorový nebo v podobě sestavy. Jaký je mezi nimi rozdíl? Sektorový nábytek se kupuje po jednotlivých kusech. Koupíte si tak pouze ty kousky, které potřebujete. Sestava je předem daný počet skříní, které tvoří určitý útvar. Jednotlivé kusy se doplňují a dají se vhodně kombinovat.

Doplňky

Doplňky tvoří duši pokoje. Dívky dávají přednost chlupatým polštářům, barevným dekám a LED osvětlení. Kluci více ocení dřevo, kov a jednoduchý design.

V pokoji by nemělo chybět místo, kde si teeneger může číst a poslouchat hudbu. Radost každému teenegerovi udělá kvalitní reproduktor. Vyberte mu ideálně ten bezdrátový. Bude si ho moci brát na výlety i na návštěvu ke kamarádům. Poohlédněte se po zajímavém křesle, pohovce nebo sedacím vaku. Krásně vypadá také závěsná houpačka nebo teepee.

Sedací vak BR5

Aplikace na návrh interiéru

Zařizování bytu a pokojů může být zábava. Vyzkoušejte například některou z online aplikací, která vám s navrhováním interiéru pomůže. Některé jsou zaměřené na rozměry nábytku, jiné vám pomohou vybrat ty správné barvy. Celý jejich seznam najdete v tomto článku.

Pokoj skorodospěláka může mít mnoho podob. Vždy by ale měl reflektovat potřeby a zájmy vašeho potomka. Ano, i přes to, že váš vkus je úplně jiný.