Jak zvládnout vánoční úklid rychle a bez stresu

12.01.2021

Říká se, že Vánoce jsou svátky klidu a míru, ale všichni dobře víme, že realita je trošku jinde. Zvlášť v období těsně před Štědrým dnem jsme v jednom kole se sháněním dárků, nákupem jídla a k tomu ještě ten zpropadený vánoční úklid! Jak ho zvládnout, abychom se z toho nezbláznili?

Především je třeba si říct, že nejde o život! Pokud zůstane někde na skříni trošku prachu nebo nestihnete udělat pořádek ve spíži, svět se nezhroutí. Proto se zbytečně nestresujte, pokud nebudete stíhat úplně všechno.

S úklidem můžete začít už pár týdnů před Vánocemi. Nechávat vše na poslední chvíli je ideální cesta, jak zkazit svátky nejen sobě, ale i vašim bližním. Mimochodem, pokud nejste v domácnosti sami, zapojte i ostatní členy. Pusťte si k tomu příjemnou hudbu nebo třeba oblíbenou pohádku, abyste se naladili na tu správnou vánoční atmosféru.

Jak naplánovat vánoční úklid

Abychom velký vánoční úklid v poklidu zvládli, není od věci si předem naplánovat co vše je potřeba udělat a určit si priority. Kuchyň a obývací pokoj jsou asi nejdůležitější prostory, které je potřeba dát do pucu. Přece jen tam budete během svátků trávit nejvíce času, a to i s příbuznými či přáteli. Naopak pokud se vám nepodaří perfektně vysmýčit ložnici, nic moc se nestane.

Napište si seznam jednotlivých prací, které jsou potřeba v každé místnosti udělat, a ty si pak odškrtávejte. Budete mít nejen lepší přehled, ale také dobrý pocit z odvedené práce. V každé místnosti postupujte od shora dolů - začněte s prachem na skříních či policích a skončete úklidem podlahy.

Vánoční úklid kuchyně

Doporučujeme dát nejdříve do pořádku kuchyň, a to ještě před tím, než začnete nakupovat ingredience na pečení a na štědrovečerní menu. Je na vás, jestli to chcete vzít z gruntu a vyklidit a vytřít všechny poličky s nádobím včetně regálů ve spíži, nebo se spokojíte s tím, když se bude kuchyň blýskat alespoň “zvenčí”.

Určitě není od věci odmrazit lednici a mrazák a vymýt je roztokem vody a octa. Je to zároveň příležitost zbavit se prošlých potravin a udělat si místo na nákupy. Zaměřte se také na setření prachu a špíny z varné desky, digestoře, mikrovlnné trouby, dřezu, baterie a jídelního stolu.

https://www.nabytek-interior.cz/produkt/jidelni-stul-winky

Jak na úklid koupelny

Po kuchyni se vrhněte na koupelnu. Podobně jako v kuchyni vyndejte všechny produkty jako jsou kosmetické přípravky a různé hygienické potřeby z koupelnových skříní. Projděte je a určitě zjistíte, že spousta z nich je např. zaschlá nebo je vůbec nepoužíváte.

Vydrhněte sprchový kout či vanu, umyvadlo, vyleštěte zrcadla, vytřete podlahu (a to i za pračkou a pod skříněmi - praktické je mít závěsné skříňky) a nakonec vyperte či alespoň vysajte koupelnové předložky.

Nezapomeňte na okna, dveře a podlahy

Spousta z vás má jistě vánoční úklid spojený také s umýváním oken, kterým se přes rok nevěnuje tolik pozornosti. Pokud je to i váš případ, pak jistě tušíte, že nejdřív je třeba omýt rámy a vnitřní parapet a až poté se zaměřit na skleněné výplně.

Dveře umyjte od shora dolů a nezapomeňte na důkladné očištění klik. Smýčení podlahy a vysávání koberců nechte až na konec.

Vánoční úklid obýváku

Obývací pokoj je místo, kde bude probíhat všechno to vánoční lenošení a kde budete hostit návštěvy, takže si zaslouží extra péči. Setřete prach ze všech polic, skříní, televize, světel, vypínačů, vypucujte konferenční stolek a poté se věnujte sedačce a křeslům. Ideální je použít vysavač s mokrým čištěním, který si můžete obstarat v půjčovně, pokud ho nevlastníte.

Nezapomeňte ani na prach na květinách. Ty menší můžete osprchovat a nechat oschnout. Na větší rostliny použijte rozprašovač a následně otřete každý list hadříkem.

Ložnice a dětské pokoje

Pokud vám ještě zbývá nějaký čas, můžete dát do kupy také vaši ložnici, případně dětské pokoje. Zde se zaměřte na protřídění a vyčištění šatních skříní. Kromě povlečení vyperte také peřiny a polštáře, stejně jako povlak matrace.

Šatní skříň RIGA

14 649 Kč 16 999 Kč

Šatní skříň LOME

15 299 Kč 18 000 Kč

Šatní skříň MAIA

9 999 Kč 11 289 Kč