Jaká je správná výška stolu a židle? Myslete na vaše zdraví

02.02.2022

Bolí vás po celém dni v práci záda, hlava nebo dokonce celé tělo? Nebo se vám po jídle u stolu v jídelně těžko pohybuje? Problémem může být fakt, že používáte nevhodný nábytek. Poradíme vám, jak vybírat vyhovující rozměry stolů a židlí.

Pracovní stoly

Pracovní stoly v kancelářích by měly z hlediska bezpečnosti práce splňovat určité parametry, aby bylo možné vytvořit zaměstnancům zdravé podmínky k výkonu práce. Dlouhodobé porušování těchto nastavených norem může vést k problémům se zády, bolestí hlavy nebo problémy se šlachami.

Jaká je správná výška pracovního stolu?

Stoly do kanceláře mají stanovenou výšku podle průměrné lidské postavy. Správná úroveň desky je v tomto ohledu ve výšce cca 75 cm. Mezi sedákem židle a dolní stranou pracovní desky by měla být mezera asi 30 cm. Pokud není možné zajistit po celé délce stolu prostor pro nohy o hloubce alespoň 60 cm, měří se v místě sezení hloubka v několika úrovních. Ve výšce 12 cm od země by měl mít sedící člověk u nohou prostor v hloubce 60 cm. Ve výšce 55 cm nad zemí bychom měli mít prostor v hloubce stolu alespoň 45 cm a ve výšce od 62 cm, kde už se nepočítá s velkým rozmachem končetin, stačí hloubka 20 cm.

Hloubka stolu je důležitá taky kvůli postavení monitoru. Počítačový monitor by měl být od očí vzdálen přibližně 60 cm, což je minimální hloubka pro dolní končetiny. Většina stolů však mívá hloubku větší, většinou od 80 cm. Šířka stolu by měla být dostačující k tomu, aby se na něj vešly všechny nutné pracovní pomůcky a uživatel stolu měl dostatek prostoru k volnému pohybu nad deskou. Obvyklá šířka bývá okolo 120 cm.

 
 
Pracovní stůl JUNE typ 80

3 529 Kč 4 049 Kč

 
 
 
Psací stůl NERO L

4 269 Kč 4 579 Kč

 
 
 
 

Poměr mezi židlí a stolem

Jak je to z hlediska bezpečnosti práce? Prostor pod stolem, kde jsou při práci umístěny nohy, by měl mít minimální výšku 60 cm, délku 50 cm a hloubku 50 cm. Výška pracovní desky od podlahy by měla být okolo 70 cm. Pokud má stůl upravitelnou výšku desky, rozsah takové výšky by mělo být možné nastavit mezi 62 a 82 cm.

Výška židle podle výšky postavy

Nyní k výběru kvalitní kancelářské židle: židle by měla mít opěrky hlavy i rukou a sedadlo stabilní při všech pohybech. Žádané pohyby rukou by měly být umožněny a neměly by jim bránit žádné překážky. Kancelářská židle musí být v místě beder zakřivená. Osoba s výškou postavy 170 cm by měla mít sedák židle nastavený na 46 cm a postava od 185 cm na 52 cm. Dolní končetiny pak svírají ten správný (tedy pravý) úhel.

Jaká je ideální výška psacího stolu?

S dětským nábytkem je to trochu zapeklité. Děti rostou a jejich potřeby se mění. U dětí více než u jiných kategorií záleží na tom, aby měly stoly a židle správnou ergonomii. Hrbení, špatné sezení nebo vzdálenost od počítače mohou vést k různým vývojovým patologiím. Dítě vyrůstající u nevhodného stolu a židle mohou trpět bolestmi hlavy, únavou a časem i bolestí zad.

Když se dítě ke stolu posadí, přisune se nadoraz a položí na desku lokty a poté paže, mělo by být možné svírat v lokti úhel 90 °. Dítěti by se mělo pohodlně vstávat a zase usedat ke stolu, pak také pohybovat v lokti bez většího zapojení ramenou a zad.

Výška dětského stolu je v rozmezí 50 až 75 cm. Ideální jsou polohovatelné stoly, jejichž výšku je možné upravit podle potřeb dítěte. I zde platí ideální hloubka stolu nad 60 cm, což je ideální vzdálenost očí od monitoru. V každém případě můžete zvolit dětskou židli s možností změny výšky sedla, jejíž snížení a zvýšení je mnohem jednodušší a je vhodná ke stolu každé výšky. Koupě vyššího stolu s polohovatelnou židlí je do budoucna praktická; tento kus nábytku nebudete muset řešit do budoucna, zvláště existuje-li varianta, že se dítě bude u stolu vyskytovat často.

 
 
Dětský mini stůl Tomík

2 039 Kč 2 519 Kč

 
 
 
Psací stůl INTE 11 pudrový

3 159 Kč 3 409 Kč

 
 
 
 

Výška jídelního stolu - podle čeho se řídit?

I jídelní stoly mají svoji ergonomii, je však poměrně podobná situaci s pracovními stoly. Jídelní nábytek má umožňovat taktéž vzpřímené sezení, které podporuje lepší trávení. Mezi horní plochou sedáku a horní plochou stolu by měla být vzdálenost od 24 do 32 cm. Výška jídelního stolu se může přibližovat tedy těm pracovním, a to hodnotou okolo 75 cm. Stoly pro jednu osobu by měly mít alespoň 60 cm do šířky i hloubky. Stoly pro dvě osoby mívají hloubku až 75 cm. Jedna osoba by měla mít k dispozici manipulační prostor 50 x 40 cm, který je vyměřen podle plochy, již zaujme jedna jídelní sada.

 
 
Jídelní stůl Amidala

5 009 Kč 5 929 Kč

 
 
 
 
 
 
Jídelní stůl Arven

9 299 Kč 10 879 Kč