Podle čeho vybrat dokonalý noční stolek?

29.01.2021

Elegantní a praktický noční stolek je neodmyslitelnou součástí každé ložnice. Jiný stolek si asi zakoupíte k jednolůžkové posteli než k té manželské. Zkuste se řídit následujícími jednoduchými pravidly.

Praktický a pěkný noční stolek se hodí ke každé posteli. Patří stejně tak do ložnice, do dětského pokoje, do bytu, domu, na chatu i chalupu. Kromě praktické funkce odkládání věcí jako je kniha a brýle, na něm stojí vždy malá lampička. Navíc noční stolek plní i svůj estetický účel.

Nejprve vyberte postel a pak noční stolky

Základním pravidlem je, že nejprve musíte koupit postel, se kterou pak stolek sladíte. Někdy jsou noční stolky už součástí nábytku do ložnice. Při výběru vhodného stolku berte v úvahu výšku postele sečtenou s výškou matrace. Ideální noční stolek má totiž přibližně stejnou výšku jako má postel, může být i o něco nižší. O vyšší stolek byste se mohli v noci uhodit a navíc vám nižší noční stolek neblokuje přístup k posteli. Při zvolení vhodné výšky a velkosti vám zajistí komfort a pohodlí při odkládání věcí.

Box s produkty: https://www.nabytek-interior.cz/postele

Rozměry nočního stolku

Promyslete si, zda vám stačí malý, nebo naopak potřebujete velký noční stolek. Ujasněte si, co všechno budete skladovat na jeho horní ploše a kolik potřebujete zásuvek a poliček. Praktický stolek u postele obvykle slouží na ukládání knihy, časopisu, brýlí, sklenice s vodou, suvenýru z dovolené, fotografie v rámečku, svíček, budíku, ale i mobilního telefonu nebo tabletu, které vlastně do ložnice nepatří, protože mohou narušovat spánek, ale přesto je mnoho z nás v ložnici má. K nočnímu stolku patří i lampička na čtení nebo noční lampa se stínítkem.

Box s produkty: https://www.nabytek-interior.cz/156-nocni-stolky

Vzhled a vybavení

Pokud potřebujete mít věci na dosah, pořiďte si stolek s dostatečným úložným prostorem, s uzavíratelnými dvířky, s poličkami a zásuvkou. Někomu bude stačit minimalistický stolek bez úložného prostoru, jiný potřebuje více místa. Kovové nebo dřevěné nožky vizuálně odlehčí prostor a zjednoduší i úklid při vysávání a vytírání. Při úklidu oceníte i noční stolky s kolečky. Pěkný ložnicový nábytek může mít mnoho podob a často jsou noční stolky součástí ložnicových sestav.

Volba stylu a barevných odstínů

Podle použitého materiálu i designu si ujasněte také styl. Můžeme vybírat stolky z ušlechtilého dřeva, retro, tradiční, starožitné i rustikální kousky s bohatým zdobením, ale i velmi moderní nebo minimalistické. Jednoduché a praktické noční stolky splňují pravidlo, že méně znamená více. Velmi důležitá je také volba odstínu barvy, a to i když se jedná třeba jen o tóny dřeva. V ložnici by měly být barvy, jemné, tlumené a uklidňující. Barvy by k sobě měly ladit a materiály by se měly vzájemně doplňovat.

Volba materiálu

Pokud chcete být i v noci v bezpečí, zvolte noční stolky bez ostrých hran, do ložnice i dětského pokoje si můžete dát třeba čalouněné noční stolky. Můžete zvolit textil, dlouho vydrží i ekokůže, která se snadno ošetřuje. Důležité je, aby noční stolek ladil s postelí. Velmi originálním řešením jsou noční stolky v netradičních tvarech, třeba trojúhelníkové do rohu nebo kulaté, u kterých nemusíte řešit ostré hrany. Romanticky a vzdušně působí stolky a postele z kovu, které ale vyžadují větší údržbu, zejména pokud na ně působí voda, kterou si dáváte na noční stolek. Vhodné je použít tácek. V kombinaci se sklem působí kov vzdušně a elegantně. Finančně dostupné jsou noční stolky z dřevotřísky.

Vsaďte na důležité detaily

Na nočních stolcích jsou důležité i jejich detaily. Promyslete kovové úchyty, ozdobné okraje, sokly, nožky i dvířka. Zkontrolujte i pojezdy zásuvek. Velmi hezký je také minimalistický styl, moderní bezúchytkové otevírání nebo jemné nožky. Velmi hezky vypadá i ozdobné sklo nebo oblé tvary vrchních desek. Dokonalé detaily, výrazná nebo naopak jemná kombinace materiálů, dokáže hotové divy. Můžete se nechat inspirovat přírodou nebo zapojit svou fantazii. Vytvořte si v ložnici pomocí praktického a kvalitního vybavení klidné prostředí, ve kterém se vám bude dobře odpočívat.