Podle čeho vybrat dokonalý noční stolek?

29.01.2021

Elegantní a praktický noční stolek je neodmyslitelnou součástí každé ložnice. Jiný stolek si asi zakoupíte k jednolůžkové posteli než k té manželské. Zkuste se řídit následujícími jednoduchými pravidly.

Praktický a pěkný noční stolek se hodí ke každé posteli. Patří stejně tak do ložnice, do dětského pokoje, do bytu, domu, na chatu i chalupu. Kromě praktické funkce odkládání věcí jako je kniha a brýle, na něm stojí vždy malá lampička. Navíc noční stolek plní i svůj estetický účel.

Nejprve vyberte postel a pak noční stolky

Základním pravidlem je, že nejprve musíte koupit postel, se kterou pak stolek sladíte. Někdy jsou noční stolky už součástí nábytku do ložnice. Při výběru vhodného stolku berte v úvahu výšku postele sečtenou s výškou matrace. Ideální noční stolek má totiž přibližně stejnou výšku jako má postel, může být i o něco nižší. O vyšší stolek byste se mohli v noci uhodit a navíc vám nižší noční stolek neblokuje přístup k posteli. Při zvolení vhodné výšky a velkosti vám zajistí komfort a pohodlí při odkládání věcí.

Postel ROSALINA

23 090 Kč 23 639 Kč

Postel CAIRA

11 199 Kč 11 429 Kč

Postel OGGA

14 559 Kč 14 999 Kč

Rozměry nočního stolku

Promyslete si, zda vám stačí malý, nebo naopak potřebujete velký noční stolek. Ujasněte si, co všechno budete skladovat na jeho horní ploše a kolik potřebujete zásuvek a poliček. Praktický stolek u postele obvykle slouží na ukládání knihy, časopisu, brýlí, sklenice s vodou, suvenýru z dovolené, fotografie v rámečku, svíček, budíku, ale i mobilního telefonu nebo tabletu, které vlastně do ložnice nepatří, protože mohou narušovat spánek, ale přesto je mnoho z nás v ložnici má. K nočnímu stolku patří i lampička na čtení nebo noční lampa se stínítkem.

Noční stolek BÁRA

1 950 Kč 2 290 Kč

Noční stolek BLANKA

2 650 Kč 3 090 Kč

Noční stolek DARJA

7 559 Kč 8 050 Kč

Vzhled a vybavení

Pokud potřebujete mít věci na dosah, pořiďte si stolek s dostatečným úložným prostorem, s uzavíratelnými dvířky, s poličkami a zásuvkou. Někomu bude stačit minimalistický stolek bez úložného prostoru, jiný potřebuje více místa. Kovové nebo dřevěné nožky vizuálně odlehčí prostor a zjednoduší i úklid při vysávání a vytírání. Při úklidu oceníte i noční stolky s kolečky. Pěkný ložnicový nábytek může mít mnoho podob a často jsou noční stolky součástí ložnicových sestav.

Volba stylu a barevných odstínů

Podle použitého materiálu i designu si ujasněte také styl. Můžeme vybírat stolky z ušlechtilého dřeva, retro, tradiční, starožitné i rustikální kousky s bohatým zdobením, ale i velmi moderní nebo minimalistické. Jednoduché a praktické noční stolky splňují pravidlo, že méně znamená více. Velmi důležitá je také volba odstínu barvy, a to i když se jedná třeba jen o tóny dřeva. V ložnici by měly být barvy, jemné, tlumené a uklidňující. Barvy by k sobě měly ladit a materiály by se měly vzájemně doplňovat.

Volba materiálu

Pokud chcete být i v noci v bezpečí, zvolte noční stolky bez ostrých hran, do ložnice i dětského pokoje si můžete dát třeba čalouněné noční stolky. Můžete zvolit textil, dlouho vydrží i ekokůže, která se snadno ošetřuje. Důležité je, aby noční stolek ladil s postelí. Velmi originálním řešením jsou noční stolky v netradičních tvarech, třeba trojúhelníkové do rohu nebo kulaté, u kterých nemusíte řešit ostré hrany. Romanticky a vzdušně působí stolky a postele z kovu, které ale vyžadují větší údržbu, zejména pokud na ně působí voda, kterou si dáváte na noční stolek. Vhodné je použít tácek. V kombinaci se sklem působí kov vzdušně a elegantně. Finančně dostupné jsou noční stolky z dřevotřísky.

Vsaďte na důležité detaily

Na nočních stolcích jsou důležité i jejich detaily. Promyslete kovové úchyty, ozdobné okraje, sokly, nožky i dvířka. Zkontrolujte i pojezdy zásuvek. Velmi hezký je také minimalistický styl, moderní bezúchytkové otevírání nebo jemné nožky. Velmi hezky vypadá i ozdobné sklo nebo oblé tvary vrchních desek. Dokonalé detaily, výrazná nebo naopak jemná kombinace materiálů, dokáže hotové divy. Můžete se nechat inspirovat přírodou nebo zapojit svou fantazii. Vytvořte si v ložnici pomocí praktického a kvalitního vybavení klidné prostředí, ve kterém se vám bude dobře odpočívat.