Psychologie barev v interiéru - Vyvolávejte doma radost a lásku

29.01.2021

Během vybavování bytu poptáváte hlavně kvalitní nábytek. Při plánování podoby interiéru byste ale neměli zapomínat i na barvy. Nezáleží jen na estetickém působení a na subjektivním  pocitu. Barvy ovlivňují nejen naši náladu a aktivitu, barvy ovlivňují i naše tělesné pochody. Říká se tomu psychologie barev. Z minuty na minutu dokážeme ochladnout, nebo naopak se probudit. Barvy máme spojeny s určitými procesy a mozek nás na základě těchto podnětů řídí. Neudělejte proto chybu při zařizování bytu a nad barvami se důkladně zamyslete. 

Bílá barva do interiéru

Podle východních nauk je bílá barva nejharmoničtější barvou ze všech. Je tomu tak proto, že bílé světlo skrývá všechny barvy spektra. Nauka o čakrách tvrdí, že z toho důvodu se dá bílá využít k harmonizaci celého energetického systému. Bílá barva navozuje pocit prázdnoty (v pozitivním slova smyslu), je vhodná k meditaci a máme ji spojenu s čistotou nejen fyzickou, ale i duchovní. Dává to smysl i v praxi. Bílou barvu využíváme během rituálů jakékoli proměny: během svateb, křtin a dalších událostí tohoto typu. V některých zemích je bílá barva považována za smuteční. My si barvu pojíme s čistotou i díky spojitosti se zdravím. Zdravotní pomůcky se přece běžně vyrábí v bílé barvě.

Výmalba bílou barvou se používá do všech místností, zejména v kombinací s jinými výraznými odstíny, které by v dominantní formě mohly být na škodu. Jednolité čistě bílé místností mohou působit jako laboratoř. Cítíme se stísněně a úzkostně. Přesto se nemusíte bát pořídit v této barvě například nábytek v ložnici nebo kuchyňskou linku. Bílá barva také neodmyslitelně patří do koupelen.

Koupelnová sestava SAMARA

12 544 Kč 14 199 Kč

Koupelnová sestava LINCOLN

17 799 Kč 25 639 Kč

Koupelnová sestava BOISE WHITE

18 279 Kč 22 399 Kč

Šedá barva

Šedá barva je považována za neutrální, ale ani tak by se neměla používat na větších plochách, aniž by byla kombinovaná s jinými barvami, neboť může osoby v blízkosti  uvést do beznaděje a smutku. Jako doplněk jiných barev je šedá ideální. Nebojte se použít ji do jakékoliv místnosti v domě.

Modrá barva a pocit svobody

Modrou máme spojenu s nekonečnem (obloha, moře), hloubkou, inteligencí, ale také svobodou. Jejím atributem je voda, přesto by se modrou mělo v koupelnách šetřit. Jelikož modrá barva uklidňuje, nebojte se ji použít v ložnici, kuchyni nebo pracovně.

S červenou barvou opatrně

Červenou barvu si spojujeme s vášnivostí, akcí, proměnami a nebezpečím. Evokuje v nás srdce, oheň a krev, proto mnohým lidem zvyšuje puls, nebo je dokáže snadno rozčílit. V některých asijských zemích je červená svatební barvou a je také barvou revoluce. V interiéru by se měla používat buďto tlumená, nebo v menším množství a v kombinaci s neutrální barvou. Červenou používejte hlavně v místnostech, kde se předvídá aktivita: tančírny, tělocvičny, v menším i v kuchyni, protože povzbuzuje chuť k jídlu. Nepoužívejte ji v ložnicích a obývacích pokojích

TIP: Dotvořit dokonalou atmosféru přesně podle vašich představ vám pomůže vhodná výmalba, fototapety nebo tapety.

Oranžová barva má pozitivní vliv na činnost mozku

Má podobné vlastnosti jako červená, a hodí se tedy tam, kde se očekává aktivita lidí v místnosti. Děti povzbuzuje ke hře a probouzí jejich fungování. Nevzbuzuje však agresivitu. Zlepšuje činnost mozku a schopnost koncentrace. Je proto vhodná do tříd a pracoven. Oranžová barva evokuje slunce, je proto vhodná právě pro děti, protože dětský archetyp je se sluncem spojen. Je skvělou univerzální barvou do dětského pokoje, herny, či školky.

Zelená barva navozuje regeneraci

Jestli máme nějakou barvu spojenou s přirozeným chodem věcí, tak zelenou. Je tomu tak proto, že lidský mozek potřebuje k regeneraci právě zelenou barvu, léčí se jí i nervová soustava. Proto se v zelené místnosti cítíme v bezpečí a harmonii. Přirozeně ji tedy vyhledáváme procházkami v přírodě. Zelená je však spojená i s nezralými plody, v kuchyni či jídelně může způsobovat nechutenství.

Žlutá barva

Tato barva je univerzálně oblíbená při zařizování dětských pokojíčků. Rovněž je spojená se sluncem. Symbolizuje radost a veselí, podporuje bdělost, soustředění a kreativitu. Je harmonická a meditativní. Měla by se využívat v pokojích na severní straně domu, které se jí prozáří. Hodí se v kombinaci s šedou.

Dětská sestava INTE mořská