Rady a tipy pro výběr předsíňové sestavy

11.12.2019

Předsíň je vstupní branou do domu či bytu, kterou vidí každý, kdo do ní vstoupí. Proto je třeba právě v předsíni důmyslně vyřešit odkládací plochy a dobře si zorganizovat úložné prostory. Jak si vybrat předsíňovou stěnu? Podívejme se na to. 

Čím méně prostoru máte ve své vstupní hale či předsíni k dispozici, tím důsledněji vybírejte nábytek do předsíně. Vsaďte na jednotlivé kousky pocházející od jednoho výrobce. Pro úsporu místa je lepší nástěnný věšák a předsíňová stěna. Pokud však máte k dispozici dost místa, můžete si pořídit samostatně stojící designový věšák.

Na co nezapomenout v základním vybavení

U předsíňové stěny by neměla chybět větší šatní skříň, dobře větraný botník na odkládání bot, věšáková stěna doplněná odkládací poličkou na odkládání drobností, čepic, klobouků, háček na klíče a vetší zrcadlo nebo zrcadlová stěna. Bude se vám hodit zásuvka na čisticí prostředky na obuv i nazouvací lžíci. Zásuvka se může hodit i na šátky, šály, rukavice a další doplňky. Oceníte i stojan na deštníky, praktickou rohožku a hlavně taburet, stoličku nebo židli pro snadnější obouvání a zouvání. 

Moderní šatní skříň - nábytek - interior.cz

Předsíňové sestavy

Velikost předsíňové sestavy uzpůsobte rozměrům předsíně. Musí v ní zůstat prostor na průchod i případný přenos větších kusů nábytku a spotřebičů minimálně 60 cm, ale ideálně 80 až 100 cm. Vyberte si raději některý typ předsíňové sestavy. Můžete si sestavit i předsíňovou stěnu z jednotlivých kusů nábytku podle vlastních představ. Pokud si vybíráte u jednoho výrobce, můžete dokoupit a kombinovat různé kousky nábytku. Promyslete barvy čelních ploch, tvar úchytek, typy věšáků i zrcadel a pečlivě měřte rozměry jednotlivých dílů.

Vnitřní uspořádání skříní a skříněk

Vnitřní uspořádání skříní přizpůsobte sami sobě. Může jít o policové systémy, pojízdné zásuvky i volné zavěšení oděvů. Doplňte organizátory, pořadače, držáky a další doplňky. Vybavte stěnu celoplošným zrcadlem, které úzký prostor předsíně dokonale opticky zvětší. Zvolte nábytek ve světlejším odstínu kvůli prosvětlení. Pokud máte v předsíni dostatek denního světla, může být nábytek i tmavší.

Kvalitní materiály

Předsíňový nábytek se většinou vyrábí z lamina, masivu, dýhy nebo MDF. Lamino odolá mechanickému poškození, snadno se udržuje a je cenově dostupné a má mít vždy ABS hrany. MDF je odolnější než lamino, ale poznáte to i na ceně. Obojí se vyrábí v mnoha barvách a dekorech. Masivní dřevo působí luxusním dojmem a je příjemné na omak. Lakovaný nábytek se snadno udržuje, olejová úprava se musí jednou za čas obnovit. Dýha je o něco choulostivější k poškození, vlhko a světlo, mění časem odstín a nábytek je náročnější na údržbu.

Moderní předsíňový nábytek - nábytek - interior.cz

Bytelná konstrukce

Důležitá je kvalita materiálu i jeho zpracování a pevnost konstrukce. Myslete na kvalitní kování, panty a úchytky, ale i pojezdové mechanismy zásuvek. U vysokých skříněk zkontrolujte stabilitu a možnost připevnění ke stěně. Správně ošetřené a zpracované musí být i hrany a dvířka musí správně sedět. Síla lamina má být 18 mm a u menších skříněk 16 mm. U polic, věšákových tyčí a botníku určeného k sezení zkontrolujte nosnost. Skříň na bundy, kabáty i pláště a botník na obuv musí být dobře odvětrávány.

Zaměřte si na design

Protože je předsíň to první, co všichni při vstupu k vám uvidí, design rozhodně nepodceňujte. Vybírejte z mnoha komponentů pro předsíňové stěny, které můžete kreativně skládat podle svých představ a rozměrů místnosti. Stěny a skříně bývají často uzavřené, doplněné otevřeným věšákem, vestavěným zrcadlem a pohodlným sedátkem na přezouvání. Do malých prostor můžete vsadit na sklopná sedátka, která ušetří místo. Vaše dokonalá předsíň udělá jedinečný první dojem. 

Moderní předsíň - nábytek - interior.cz