Šatna v ložnici: Jak ji vytvořit v malém bytě?

21.03.2022

Vždy jste toužili po vlastní šatně jako filmová hvězda? A co vám brání? To, že bydlíte v malém bytě, ještě není žádná překážka. Poradíme, jak si vytvořit šatnu v ložnici v malém bytě.

Přepažte ložnici

Jak vytvořit šatnu v ložnici v malém bytě? Nabízí se hned několik variant, jak si v limitovaném prostoru poradit. Nejsnazší varianta je, že se ložnice přepaží a v nově vytvořeném prostoru se udělá šatna. 

Vznikne tak místo nejen na ukládání oděvů. Zároveň získáte prostor u nové stěny, kterou jste vytvořili díky přepážce. Jak ho využít? Můžete zde udělat například pracovní koutek. To je skvělé řešení v případě, že pracujete na home office a schází vám vlastní kancelář.

Místo pracovního koutku lze ale vytvořit také beauty koutek, kam umístíte toaletní stolek a zrcadlo. Každé ráno se zde připravíte na nový den. A potom už jen stačí vklouznout do oblečení, pro které sáhnete do perfektně uspořádané šatny. Tak jako tak získáte šatnu a zároveň budete mít dostatek místa na veškerý ložnicový nábytek.

Další variantou je „schovat“ šatnu za čelo postele v ložnici. Tato varianta je ideální v případě, že spíte v opravdu malém pokoji a není v něm místa na zbyt. Získáte šatnu, ale zároveň budete mít dost místa na místo ke spánku.

Příčku vytvořte ideálně z dřevotřísky. Tento materiál je levný a dobře se s ním pracuje. Na příčku se umístí obkladové desky, například ze sádrokartonu. Chcete něco, co je opravdu šik? Na sádrokarton umístěte tapety, například imitaci betonu. Někdo ale volí klasické dřevo – i to je možné. Při konstruování příčky ale počítejte s vyšší vahou.

Ložnicová sestava masiv borovice VII.

Ložnicová sestava masiv borovice VII.

Co všechno by šatna měla obsahovat?

Šatna se neobejde bez šatní skříně do ložnice. Někdo tento problém řeší pomocí systému poliček, ovšem na klasickou šatní skříň nedáme dopustit. Můžete oba tyto způsoby zkombinovat. Šatní skříně pořídíte jak ty s klasickými, tak s posuvnými dveřmi, se zrcadlem nebo jako rohové skříně. 

Jelikož do šatny není vidět, můžete volit úspornější design. Rozhodně ale nezapomeňte na šuplíky – ideální na kravaty, pásky, sluneční brýle a další. Pozor, příliš hluboké zásuvky nevěstí dobrotu. Dávají příležitost k nepořádku. Preferujte mělčí typy

Nevíte si rady, jak vybrat šatní skříň? Podívejte se na našeho rádce Jak vybrat šatní skříň. Dozvíte se v něm vše důležité. Dobře zvolená šatní skříň se nakonec může stát i pomyslnou „příčkou“, která oddělí prostor v ložnici od prostoru, kde se oblékáte. V tomto případě bychom ale doporučovali řešení na míru.

Správná šatna se neobejde bez kvalitního osvětlení, abyste na vše dobře viděli. Skvělé jsou zejména bodové LED diody nebo LED pásky. A samozřejmě zrcadla. Ta mohou být součástí skříní. Ale lze pořídit i taková, která jsou samostatně stojící. V případě, že se zrcadlo do šatny nevejde, dejte ho do ložnice, do prostoru, kde spíte. 

Na co si dát při zařizování šatny pozor

  • Šatna v ložnici by neměla být ani malá, ani příliš úzká. Minimum je šířka okolo 1 m 20 cm. Co se délky týče, tu určíte podle velikosti místnosti.
  • Dejte si záležet na tom, aby byl prostor snadno přístupný zvenku i zevnitř. Nepřehánějte to s věcmi, aby se z šatny dalo vůbec vyjít. Ztížení přístupnosti patří mezi 4 velké chyby, kterých se při zařizování bytu dopouštíme.
  • Snažte se, ať ladí se zbytkem prostoru. Nevypadá dobře, pokud jsou šatna a ložnice z úplně jiného světa. Doporučujeme zakoupit ložnicovou sestavu. Díky ní budete mít jistotu, že vše dokonale ladí dohromady. Zbytek dekoru doladíte pomocí tapet či koberce.
  • V šatně není přirozené světlo. Připravte se na to, že bude vypadat hodně tmavě. Aby prostor nebyl tolik stísněný, zařiďte ho ve světlejších barvách.

Šatní skříň Giza 250 bílá

Šatní skříň Giza 250 bílá