Světlý nebo tmavý nábytek: jak a kde ho používat

23.11.2021

Hodí se tmavý nábytek jen do malých místností? Kde si můžete dovolit vymalovat strop tmavou barvou? Jaký odstín nábytku se hodí do obývacího pokoje? Na tyto i další otázky si odpovíme v následujícím článku. 

Barva podlahy

Při výběru nábytku je důležitým kritériem barva podlahy. Pokud máte světlou podlahu, můžete si pořídit jakýkoliv odstín nábytku. Platí zde jen jedno pravidlo. Podlaha by měla být alespoň o dva odstíny světlejší. K tmavé podlaze volte vždy světlý nábytek. Tmavá s tmavou by působily příliš ponuře. Pozor si dejte také na barvu stěn. K tmavé podlaze se hodí především světlé pastelové odstíny. Světlou podlahu můžete kombinovat s tmavší barvou zdí. 

Velikost prostoru 

V tomto případě jsou pravidla jasná. Světlé barvy prostor opticky rozšiřují, tmavé zmenšují. Pokud máte malý byt, rozhodně ho vybavte světlým nábytkem. Nic nezkazíte, pokud bude mít nábytek více barev, ale světlé odstíny by rozhodně měly převládat. Tmavé barvy nábytku se hodí pouze do velkých místností. Pokud opravdu toužíte po tmavém vybavení, vyzkoušejte malou lest. Například nohy stolu mohou být černé kovové a jeho deska ze světlého dřeva. Tato kombinace působí velmi elegantně.  

Jídelní stůl Falco

Jídelní stůl Falco

Formální a neformální místnosti 

Další pravidlo pro správný výběr barvy nábytku zní takto: Světlé barvy se hodí do neformálních místností, tmavé do těch formálnějších. Mezi neformální místnosti řadíme ložnici, dětský pokoj nebo jídelna. Světlé barvy těmto pokojům dodají vzdušnost a lehkost. Naopak formální místností je obývací pokoj. Tmavé barvy ho zateplí a dodají mu na útulnosti. 

Pozitivní nebo dramatický vzhled

Máte v domácnosti dostatek prostoru? Skvěle, v tom případě si můžete pořídit tmavý nábytek, který se stane hlavním designovým prvkem v místnosti. Tmavá na sebe automaticky přitáhne pozornost. S nábytkem slaďte také dekorace. Patří mezi ně polštáře, deky, závěsy nebo svíčky. Černý kov a tmavé dřevo vypadají skvěle s tmavě zelenou, pudrově růžovou nebo zlatou. K bílému nábytku se naopak hodí levandulová, světle zelená, světle modrá nebo růžová.  

Umění barev v prostoru  

Mít malý pokoj neznamená, že ho musíte zařídit celý do světlé barvy. Například tmavý strop působí velmi elegantním dojmem a vyvolává pocit, že nikde nekončí. Pokud si nejste jisti, jaký nábytek je pro vás nejvhodnější, vyzkoušejte mix světlých a tmavých odstínů. V aktuálních kolekcích se například tmavá ořechová dýha kombinuje s bílým lakem nebo je světlý dub doplněný ještě světlejším odstínem laku. Víte, že kombinování barev není vaší silnou stránkou? Nechte si poradit od designéra. Ten pro vás vybere nejvhodnější materiály i barvy, abyste se doma cítili perfektně.