Vybíráme botník: Kolik bot máš, tolikrát jsi člověkem

07.10.2020

Ve střední Evropě nejčastěji při zařizování interiéru doplácíme na skladování sezónního obutí a oblečení. Bot míváme nakonec ještě více, než kabátů. Různé boty do města, terénu, na sport, ale i na doma nebo na volný čas nemáme pomalu kam ukládat. A pokud máte více dětí, které rostou a mají stále nové a nové potřeby, už vám nestačí vyhrazený prostor v zádveří, abyste udrželi doma pořádek. Poradíme vám, jak vybrat botník pro vás a vaši rodinu.

Jaký vybrat typ botníku?

Policový botník

Základním typem botníku je botník policový. Policový botník je regál nebo skříňka, která je vybavena několika policemi s menším rozestupem a zároveň širší policí na to, aby se na ni vešla krabice bot. Policové botníky mohou mít různé rozměry, od nízkých patrových botníčků až po vysoké regály nebo skříně. Na základě vaší potřeby si můžete vybrat botník, jaký vyhovuje přímo vám. Boty se ukládají kolmo ke zdi, tedy rovnoběžně s podlahou. Jednoduše stojí na polici, jako by stály na podlaze. Jedná se tedy spíše o takové “patrové” řešení jakékoli jiné vodorovné plochy, oproti výklopným botníkům, které pracují více s plochou stěny. Policové botníky můžete využívat v případě, že máte mnoho párů bot a můžete si dovolit obětovat větší plochu podlahy právě úložným prostorům na boty.

Botník Zapata 22

Výklopný botník

Tato varianta botníku se stala rozšířenou, protože dokáže úsporným a praktickým způsobem uschovat mnoho párů bot. Výklopné botníky jsou tvořeny několika výklopnými zásuvkami, do nichž se páry bot vkládají na výšku do uchycovacího mechanismu umístěného na výklopné stěně zásuvky. Po otevření zásuvky tedy vidíte boty přehledně vedle sebe, uchycené ve speciálním kovovém nebo plastovém úchytu. Jelikož boty v podstatě stojí vodorovně se zdí, výklopné botníky bývají velmi úzké, což se hodí do stísněných chodeb. Zároveň je však na několik málo párů potřeba velká plocha stěny.

Botník NYBORG

2 616 Kč 2 809 Kč

Botník Kris

3 859 Kč 4 219 Kč

Botník JERRY

3 439 Kč 3 999 Kč

Botníkové lavice

Praktickým rozšířením jakékoli předsíně je botníková lavice. Jedná se o nízký botníček  výškou odpovídající zhruba výšce židle, zato je dimenzovaný do šířky, přičemž je na něm umístěn prostor k sezení, často vybaven polstrováním. Botníkové lavice bývají většinou policové botníky s dvířky, není to však pravidlo. Tento typ botníku využijí nejčastěji starší lidé nebo rodiny s dětmi. V naší nabídce najdete několik nižších botníků, z nichž je možné botníkovou lavici vytvořit přikoupením sedací části. Některé předsíňové stěny zahrnují takovýto botníček, nad nímž je umístěn panel s věšáky na kabáty a bundy.

Jak vybrat rozměry botníku?

Vybírejte ideálně kus kvalitního nábytku, který je přímo označen jako botník. Nehodí se improvizovat, protože pak můžete dojít ke skutečnosti, že hloubka police neodpovídá hloubce páru bot, což znemožní pohodlné uklízení obuvi do útrob botníku. Toto je důležité zejména u policových botníků. Policový botník je praktičtější, když je hojně vyložen policemi, opět s pravidelností odpovídající přibližné šířce krabice obuvi, protože se pak do takového botníku vejde více kotníčkových bot. Myslete ale také na širší police, kam by bylo možné uložit kozačky.

Kozačky patrně neumístíte pohodlně ani do výklopného botníku, který je taktéž dimenzovaný na maximálně kotníčkové boty. Zásobu pantoflí pro návštěvy do něj ale ukryjete bezpečně. Pokud bude rozpětí mezer mezi policemi v botníku příliš velké, hrozí případný nešvar vrstvení bot na sebe, čímž můžete boty ušpinit, poškrábat nebo si přinejmenším v obuvi vytvořit chaos.

Tipy pro jednoduchý nákup botníku

V případě, že si nevíte rady s výběrem, můžete koupit celou předsíňovou sestavu. Předsíňové sestavy jsou sady několika kousků nábytku, které k sobě stylově i rozměrově ladí, takže si tak můžete vybavit úplně prázdnou předsíň tak, aby vám fungovala. Většinou zahrnují do jisté míry všechny zmíněné typy botníku; předsíňovou stěnu se zrcadlem, botníkovou lavicí, menší výklopný botník a skříň ve stejné barvě a dekoru. Skříň je možné využít buďto k ukrytí dalších předmětů nebo doplňků, ale alternativně je možné i sem vložit boty, ideálně zabalené v krabici.

Předsíňový nábytek by neměl překážet volnému průchodu předsíní a blokovat dveře. Ani botník by neměl být překážkou, přestože máte mnoho obuvi. Nešvarem mnoha domácností jsou boty rozházené ve vchodu a znesnadňující tak vstup do domácnosti. Proto volte nábytek moudře, podle potřeb vaší rodiny. Nejste si jistí, jestli se vámi vybraná sestava do domácnosti hodí? Nahlédněte na naše tipy pro výběr předsíňové sestavy.