10 tipů, jak prostřít vánoční stůl

11.12.2019

Vánoce jsou jedinečnou příležitostí, kdy můžeme usednout ke krásně prostřenému stolu s rodinou a přáteli. Vánoční tabule by proto měla být zcela výjimečná.

1. Pořádný stůl, nejlépe rozkládací

Při štědrovečerní večeři se u stolu schází celá rodina, někdy i široké příbuzenstvo nebo více našich přátel. Pro tuto příležitost oceníte rozkládací jídelní stoly. Tento večer patří k nejslavnostnějším okamžikům v roce a další svátky, Silvestr i Nový rok by měly být stejně nezapomenutelné.

2. Přidejte vánoční ubrus

Aby byly okamžiky během stolování opravdu slavnostní, musíte mít krásně prostřený štědrovečerní stůl. K tomu potřebujete pěkný vánoční ubrus, se kterým vypadá vše slavnostněji. Můžete zvolit vánoční vzory, nebo bílý, jemně pastelový, ale i zelený nebo červený jednobarevný ubrus a na něj dát menší, ozdobný ubrus a ubrousky. 

Elegantní vánoční ubrus

3. Vánoční prostírání a ubrousky

Nezapomeňte na vánoční prostírání a ubrousky. Papírový ubrousek složený do trojúhelníku dejte pod vidličku, plátěný a jednoduše přeložený ubrousek vlevo od vidličky. Můžete jej i ozdobit a dát doprostřed talíře. Všechny barvy k sobě musí ladit.

4. Červenozlatá kombinace

Barevné ladění interiéru a stolu je velmi důležité. Červená a zlatá neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Klidně ji dejte na ubrus i prostírání. Doplňte červenou vánoční hvězdu, červené svíčky do svícnu a přidejte zlacené ozdoby, dekorace, jmelí a doplňky. Pokud dáte zelený podklad a chvojí na svícnu či adventním věnci, výsledek bude dokonalý. Červené a zelené talíře patří k tradičním kombinacím.

5. Stříbrná s bílou či modrou

Zimní třpytivost bílého sněhu, poletujících vloček a oslňujících rampouchů navodíte stříbrnou, bílou a bleděmodrou barvou. Pravou třešničkou na dortu bude stůl nazdobený v tomto stylu. Sněhově bílý ubrus s jednoduchými stříbrnými doplňky bude elegance sama. Kombinace je slavnostní, stejně jako bílý porcelán. 

Moderní jídelní stůl - nábytek - interior.cz

6. Tradiční přírodní styl

Pokud si chcete domov vyzdobit v tradičním duchu přírodních materiálů, vsaďte na slaměné ozdoby. Doplňte šišky, kaštany, žaludy, ořechy, šípky, jeřabiny a další sušené plody a květy, přidejte mechy, zelené chvojí a jmelí. Svou štědrovečerní tabuli večeři můžete doplnit i zlaceným jmelím, lnem a větvičkami břízy. 

7. Jak prostřít nádobí

Na štědrovečerní tabuli by mělo mít nádobí své místo. Zvolte jednobarevný a elegantní servis. Velmi efektní je tradiční porcelán. Připravte mělký a hluboký talíř, 3 centimetry od kraje stolu. Příbory dejte tak, že vně budou ty, co budete potřebovat jako první. Dezertní příbory patří nad talíře a sklenice na víno i na vodu nad špičku nože. 

8.Vánoční dekorace

Vánoční dekorace dodají tu správnou atmosféru. Na slavnostní stůl dejte zelené větvičky chvojí, nejlépe jedlové, túji a jalovec, aby hned neopadaly. Přidejte vánoční ozdoby podle zvolených barev. Na sváteční tabuli dejte adventní věnec nebo svícny. Světlo svíček ke svátkům patří. Pěkné jsou nazdobené vázy, košíky, ošatky a mísy. 

9.Důležité detaily

Při štědrovečerní večeři nezapomeňte na sice drobné, ale důležité detaily. Slavnostní stůl mohou zdobit živé květy, větvičky chvojí, jmelí, adventní věnec i svícen. Připravte si zasedací pořádek a nechte všem pod talířem šupinu z kapra nebo drobnou minci. Nezapomeňte na svícny a hořící svíčky, které dodají jedinečné kouzlo.

10. Jednoduchá elegance na štědrovečerní tabuli

Pokud máte domov zařízený prakticky, funkčně a jednoduše, v podobném duchu prostřete i sváteční tabuli. Nemusíte to s dekoracemi nijak přehánět. Dejte dekoraci doprostřed stolu a slaďte ji s ubrusem a prostírkami ladícími s barvou ostatních dekorací v bytě či domě. Méně, je často více. A na jídelní stoly patří hlavně pokrmy. 

 

Moderní jídelní stůl - nábytek - interior.cz