5 pravidel, jak zařídit útulnou ložnici

12.02.2021

5 pravidel, jak zařídit útulnou ložnici

Mnoho z nás se po náročném pracovním dni večer těší do postele. Chceme si během noci pořádně odpočinout, vyspat se a nebýt ráno unavení. K tomu je potřeba upravit prostředí. Jak si zde vytvořit oázu klidu, kde se nám zdají sladké sny?

Ložnice by měla být zařízena tak, aby na nás působila uklidňujícím dojmem. Zde máme relaxovat, odpočinout si, zapomenout na všechny nepotřebné informace, úplně vypnout, uklidnit se a dobře se vyspat. K tomu je třeba kromě kvalitní postele, dobrý rošt i prodyšná matrace. Kromě fyzického a psychického rozpoložení na nás působí i zvolený interiér. Ten můžeme zpříjemnit vhodnou změnou a úpravou.

1. Závěsy pro klidný spánek

Stejně jako barva stěn celý prostor ovlivní i dobře zvolené závěsy. Jsou velmi praktické a navíc zútulní prostor ložnice. Zatemnění v ložnici je velmi důležité pro kvalitní a klidný spánek. Je dokázáno, že naše tělo se dokáže důkladně zregenerovat jen v dokonalé tmě a předejít nesoustředěnosti nebo bolesti hlavy. Proto zvolte pěkné závěsy, které barevně sladíte s dalším vybavením ložnice. Do barev můžete ladit ložní povlečení, příjemné a měkké prostěradlo i malé polštářky. Vyberte lehký, jemný materiál a barvu, kterou máte rádi. Slaďte ji s celým interiérem ložnice.

2. Něžné polštářky a polštáře

Útulnost vaší ložnice podtrhněte kromě závěsů a povlečení také ozdobnými, malými polštářky a polštáři v různých tvarech a přehozem na postel. Polštářky jsou pěkným, praktickým a příjemným doplňkem každé ložnice. Navozují pocit uvolnění a relaxace. Můžete zvolit různé tvary, materiály, design a vzory. Navíc se dají vzájemně skvěle kombinovat. Nebojte se originality. Polštářky jsou doplňkem, kde můžete naplno projevit svou kreativitu. Pokud nebudou sloužit jen jako dekorace a budete na nich v noci i spát, zvolte příjemný materiál, na kterém se vám bude pěkně usínat.

3. Zrcadlo do ložnice patří

Vybavení ložnice volte jednoduché a vzdušné. Pokud vsadíte na ložnicové sestavy, máte jistotu, že bude vše k sobě dokonale ladit a prostor bude útulnější, než kdybyste kupovali jednotlivé kusy nábytku zvlášť. Mnoho žen chce mít v ložnici svůj toaletní stolek se zrcadlem, proto zrcadlo do ložnice neodmyslitelně patří. Mnoho posuvných dveří ložnicových sestav také často tvoří zrcadla. Jakmile se obléknete, hned se můžete v praktickém zrcadle ujistit, že vašemu vzhledu nic nechybí a doladit konečný outfit. Zrcadla navíc prostor ložnice prosvětlí a opticky zvětší. Dodají ložnici luxusní a elegantní vzhled. Barvy nábytku i stěn zvolte v chladnějších a tlumených tónech, aby působily uklidňujícím a příjemným dojmem. Velmi krásná jsou i volně stojící zrcadla.

4. Prostor provoňte

Aby se vaše tělo i mysl opravdu uvolnila a odpočinuli jste si, zvolte to, co působí na vaše smysly. Prostor dobře vyvětrejte a pak si vezměte na pomoc aromatické tyčinky, aromalampy nebo difusér. Záleží na tom, zda milujete solné lampy nebo třeba spíše vonné svíčky. Velmi příjemný je i včelí vosk. Nejvhodnější vůně pro uklidnění a navození spánku je vanilková, levandulová nebo jasmínová. Můžete si dát na noční stolek i čerstvé květiny, pokud tedy netrpíte alergií. Dejte si ale pozor na silně vonící květiny, jako jsou konvalinky, lilie, hyacinty nebo šeřík. Vždy myslete na to, že vůně má být jen jemná a příjemná. Vhodné jsou i rostliny v květináči, které zjemní prostor a navodí pocit harmonie.

5. Nezapomeňte na roztomilé doplňky

Ložnice by měla být vždy prostorná a vzdušná. Nábytek volte v neutrálních barvách a místnost zbytečně nezaplňujte. Pokud si rádi čtete, doplňte pohodlné křeslo a stojací lampu, ve kterém můžete relaxovat. Přidejte elegantní pléd, který vás v případě potřeby zahřeje a pěkný přehoz na postel. Pro zjemnění prostoru a příjemnější ranní vstávání si k posteli dejte jemné koberečky, které zahřejí vaše chodidla. Nepostradatelným pomocníkem je noční stolek se zásuvkou a uzavíratelnými dvířky, doplněný lampičkou, fotografií v rámečku, květinami nebo vázou. Dekorativní předměty můžete vystavit i na poličky, které lze použít i pro zútulnění jiných místností. Prostor ložnice naplní příjemným pocitem domova i elegantní komody