Jak na ekologický úklid? Radost bude mít vaše peněženka i planeta

25.07.2021

Ekologický úklid je levný a univerzální. Postačí vám k němu jen několik pomocníků, které máte v kuchyni. Patří mezi ně ocet, citron, jedlá soda a olej. 

Úklid pomocí jedlé sody a octa

S kombinací jedlé sody a octa uklidíte celou domácnost od umyvadel v koupelně, přes pohovku v obývacím pokoji až po okna v celém bytě. S čím vším si poradí? S čím vším si poradí? 

  • vyleští povrchy v kuchyni i koupelně, 
  • odstraní vodní kámen, 
  • setřou prach z dřevěného nábytku, 
  • umyjí podlahy, 
  • zamezí vzniku plísní, 
  • vyčistí dlaždičky,
  • zbaví elektrospotřebiče mastnoty,
  • odstraní zápach z lednice. 

Ocet, jedlá sůl a libovolný éterický olej také fungují jako osvěžovač vzduchu. Směs vložte do rozprašovače a rozstříkejte ji po místnosti. 

TIP: Pokud se zajímáte o ekologii v širším slova smyslu, zelená elektřina je další možnost, jak ulehčit planetě Zemi.

Koupelnová sestava EVO

Koupelnová sestava EVO

Odstranění skvrn a oživení nábytku 

Povrch dřevěného nábytku ošetřete včelím voskem nebo směsí z oleje a soli. Na měkký hadřík nasypte trochu soli, pokapte ji olejem a nábytek dobře přeleštěte. Na oživení zašlého laku použijte směs vody a octa v poměru 1:1. Tekutinu houbičkou rozetřete po nábytku. Zbavíte ho tím zatuchliny a matného vzhledu. Další možností je využít olivový olej, ocet a citronovou šťávu v poměru 3:2:2. Směs dejte do rozprašovače a dřevo pečlivě postříkejte. Následně přetřete suchým hadříkem a vyleštěte.   

Domácí čistící prostředky do kuchyně

Vyměňte chemický čistící prostředek na nádobí za ten ručně a ekologicky vyrobený. Jeho příprava je snadná. Smíchejte stejný poměr vody a tekutého kastilského mýdla. Nakonec přidejte dvě lžičky citronové šťávy. Tento přípravek můžete použít i do myčky na nádobí. Na dřevěná prkénka použijte citronovou šťávu nebo kokosový olej. 

Domácí čistící prostředky do koupelny 

Celou koupelnu i koupelnový nábytek vydrhnete za pomoci směsi ​​vyrobené z půl šálku bílého octa, dvou polévkových lžic jedlé sody nebo půl sklenice prášku na pečení a několika kapek esenciálního oleje. Na vanu použijte pečící prášek a malé množství kastilského mýdla. Na plísně funguje čistý ocet. 

Domácí prací prostředky 

Domácí výroba ekologických pracích prostředků je velmi snadná. Postačí vám k tomu 100g sody a 100 g marseillské mýdla nebo mýdla s jelenem. Jak na to? Mýdlo nastrouhejte najemno a smíchejte ho se sodou. Pokud si chcete vyrobit prací gel, budete potřebovat 250 g prací sody, 250 g mýdla  a 5 l horké vody. Nastrouhané mýdlo smíchejte s 1 litrem vody a dobře promíchejte. Přidejte zbylé 4 litry, sodu a nechte chvíli odstát. Na jednu pračku použijte 250 až 500 ml. Místo aviváže můžete použít éterické oleje. Ekologické prací prostředky si také můžete koupit. Patří mezi ně prací gely z mýdlových ořechů, žlučové mýdlo, mýdlo z olivového oleje nebo bělící prostředek na bázi aktivního kyslíku.