Jak na výběr kvalitní kancelářské židle?

07.02.2020

Pokud denně sedíte několik hodin v kanceláři před počítačem, asi už jste zažili, jak bolí krční páteř a záda. Od špatného a dlouhodobého sezení nás může bolet i hlava a vznikají různé zdravotní komplikace. Nohy při nesprávném sezení otékají a tvoří se křečové žíly. Jak sedět správně a jak si k tomu vybrat kvalitní kancelářskou židli?

Při pohledu do mnoha kanceláří je jasné, že by to chtělo změnu a nejde jen o kancelářský nábytek. Mnoho z nás totiž prosedí osm a více hodin denně před monitorem a stále častěji trpí různými bolestmi. Kvalitní kancelářské židle jsou sice většinou o něco nákladnější než základní modely, ale za to se dají správně nastavit. Pohodlná židle ještě automaticky nemusí být ta správná. Dejte si pozor na to, zda se dá správně nastavit podle námi uvedených zásad.

 
 
Psací stůl RIVER typ 80

4 079 Kč 5 479 Kč

 
 
 
 
 
 
Kancelářský regál RECORDS 04

3 899 Kč 4 239 Kč

 

Zásady správného sezení

Ke správnému sezení potřebujete v kanceláři i doma správnou židli. Na židli se má sedět vzadu, aby mohla správně fungovat bederní opěrka. Musíme současně sedět vzpřímeně a ve správné výšce. Ruce nesmí být v zápěstí ani v lokti ohnuty směrem nahoru. Horní část obrazovky monitoru by měla být ideálně ve výšce očí. Lýtko by mělo svírat se stehnem úhel 90 ° a chodidlo by se mělo celé dotýkat podlahy. I přes dobré nastavení je ale třeba dělat během dne přestávky na pravidelné protažení a procházky po kanceláři i mimo ni.

Jak vybrat správnou židli?

Pohodlí při práci a správné sezení ovlivňuje výběr dostatečně vysoké židle a její správné výškové nastavení. Důležitým kritériem je i pevnost konstrukce židle. Nejpevnější je ta kovová, s dobrou stabilitou. Správná kancelářská židle by měla poskytovat dostatečné podepření zad v křížové oblasti a měla by být vybavena bederní opěrkou. S ní je pak snadnější při sezení sedět vzpřímeně bez namáhání svalů kolem páteře. Sedák by měl být dostatečně pohodlný a okraj nesmí tlačit na zadní část stehen. Proto vybírejte i měkčí materiál pro pohodlné sezení.

Základ kancelářské židle

Kancelářská židle se skládá ze základních dílů, jako jsou kolečka, kříž, píst, základová deska, mechanika, sedák, opěrky a područky. Základní rám je opatřený pákou, kterou se ovládá zdvih židle. Píst přispívá ke zdravému i pohodlnému sezení a tlumí náraz při dosedu. Umožňuje plynulé nastavení výšky sezení. Kříž a kolečka mají kancelářské židle či křesla. Pevná a stabilní základna zaručí pohodlné sezení a bezpečný pohyb po místnosti. Pěti ramenné kříže jsou plně dostačující pro stabilitu i plynulý pohyb všemi směry. Mohou být plastové, z chromu i hliníku.

Jaká zvolit kolečka?

Pohyb židle zajišťují kolečka. Kvalitní kolečka umožňují jednoduchý a efektivní pohyb po kanceláři, aniž bychom museli vstávat ze židle, což mnohdy šetří čas i energii. Standardní kolečka jsou plastová, vhodná na měkčí podlahy, na tvrdé podlahy jsou pak vhodnější pogumovaná kolečka. Účelem koleček a otáčecího mechanismu je to, aby uživatel židle nemusel otáčet trupem a naopak otáčel celé tělo. Pak jsou totiž zádové, krční a šíjové svaly ušetřeny zbytečné zátěže.

 
 
Kancelářská židle BĚLA

2 359 Kč 2 629 Kč

 
 
 
Kancelářská židle BERTA

3 439 Kč 3 949 Kč

 
 
 
 

Rady a tipy na výběr ideální židle

Vsaďte na dobrou ergonomickou židli s výškově nastavitelnými područkami a vysokou opěrkou hlavy. Jistě oceníte ergonomické opěradlo s bederní podporou, s možností nastavení a relaxačním synchronním houpacím mechanismem. Zaměřte se také na vyšší nosnost židle do kanceláře, která vám zaručí nižší opotřebení a delší životnost. Kromě standardních nastavení můžete zvolit funkci nastavitelné hloubky sedáku, synchronní mechaniku pro komfortní nastavení úhlu sedáku a opěráku, nastavitelné područky židle do všech stran a možnost výškového nastavení opěrky hlavy.

Víte že…

Podle mnoha studií špatně sedí před počítačem v práci i doma více než 80 % lidí. Abyste se vyhnuli zdravotním komplikacím, chtějte sedět správně na kvalitní kancelářské židli. Výběrem kvalitní, ergonomické židle investujete do svého zdraví. Vzhledem k průměrné životnosti židle se jedná o opravdu velmi dobrou investici. Je to mnohem lepší, než řešit problémy s páteří a bolestmi. Dopřejte si příjemné a zdravé sezení na každý den.