Jak postupovat při výběru nové pohovky?

26.02.2020

Gratulujeme k rozhodnutí koupit si novou pohovku! Než se dáte do výběru zodpovězte si otázku, kolik osob ji bude využívat a jaký design je pro vás žádoucí vzhledem k interiéru, do níž bude umístěná. Zvolit můžete jeden z mnoha druhů, nebo vyhledat kombinaci několika konkrétních funkcí, které dnes nabízí některé designové pohovky navržené kreativci v užitém umění.

Pohovkou se míní dvou až třímístné sezení nabízející pohodlný odpočinek menším rodinám v rámci společných prostor, nicméně ji lze pro využití menší skupinou lidí využít například ve studentských pokojích, pracovnách nebo kancelářích, kde se předpokládá komornější atmosféra.

My vám dnes nabízíme varianty, jejichž využití se lehce odlišuje. Pohovky s úložným prostorem skrývají mnoho skrytých přihrádek pro odložení nepotřebných věcí. Rozkládací pohovky svůj vnitřní prostor mívají vyplněn uschovanými matracemi a částmi sloužícími k jejich rozložení ve spací plochu. Pojďme si o nich říct něco víc.

Kvalitní rozkládací pohovka

Pohovky s úložným prostorem

Úložný prostor pod pohovkou oceníte zejména tehdy, pokud postrádáte peřináč nebo větší šatník. Slouží nejen k uchování lůžkovin, ale také ke schování sezónně využitelných věcí, jako jsou zimní kabáty a čepice, nebo také letní výbava na táboření: stan, krosna, spacák a karimatka. Také je tu možnost, že plánujete na pohovce přespávat a potřebujete přes den někam schovat přikrývku a polštář, abyste mohli pohovku pohodlně využívat.

Pohovky s úložným prostorem bývají spíš menší, občas je možnost rozložení vrchní části pohovky na spaní (o tom více v dalším odstavci). Nicméně před nákupem pohovky s úložným prostorem je dobré předem vědět, zda a k čemu úložný prostor využijete. Úložný prostor pohovky obvykle stačí pro uschování několika peřin nebo dek. Jednoduchou pohovku tohoto typu můžete umístit do pracovny nebo dětského pokoje. Větší pohovky nabízí jak spoustu úložného prostoru, tak i rozložitelný prostor k přespání.

 
 
 
 
 
Pohovka rozkládací ROLAND A69

12 309 Kč 13 090 Kč

 
 
 
Pohovka ALAN

14 389 Kč 15 173 Kč

 

Čalouněné rozkládací pohovky

Rozkládací pohovku si budete vybírat patrně tehdy, pokud přijímáte často návštěvy na přespání a záleží vám na tom, aby vaše pohostinnost vzala za své a hosté se ráno probudili odpočatí, ideálně bez zablokovaného krku. Rozkládací pohovka bude taky vděčnou výbavou jednopokojového bytu, kde jeho obyvatelé budou potřebovat přespat a zároveň v něm budou relaxovat, pracovat, jíst a přijímat hosty.

Rozkládací pohovky se prodávají v několika kategoriích podle typu rozkladu:

  • sklopná pohovka: ideální pro nárazové situace. Jedna část se vysune ode zdi a poté se opěradlová část sklopí, načež tato tvoří druhou polovinu spací části;
  • click clack systém: opěradlo a sedací část svírají tupý úhel vhodný k sezení a jedním cvaknutím k sobě je lze rozložit v jednu spací plochu. Problém této pohovky je nepohodlnost matrace. rošty i matrace použité při jejich výrobě jsou poměrně laciné, jedná se o levnou variantu vybavení bytu a nouzové přespávací řešení, nikoli však zrovna pohodlné. Pokud plánujete stěhování do vlastního bytu či domu snažte se této variantě vyhnout.;
  • rozklad s matrací: ten je nejvhodnější, pokud je rozkládací pohovka určena k dennímu přespávání. Uvnitř sedací části je ukrytá velká matrace, která se z jejích útrob vytáhne jedním tahem;
  • vysouvací zásuvka: uvnitř zásuvky, která se dá vytáhnout za madlo, se skrývá část spací části. Druhá část je tvořena částí sedací, což je jedna z nevýhod. Druhou jsou mezery mezi těmito částmi, které mohou být pohodlné. Problém taky může být odlišný materiál matrací a to, že se jedna může vysedět dříve, než druhá.

Čalouněné pohovky jsou po této stránce pohodlné, měkké a poměrně snadno udržovatelné. Povrch lapá prach, proto je důležité je pravidelně vysávat, na což má většina vysavačů speciální hubici ve vybavení. Čalouněný nábytek milují zvířátka, proto máte-li pejska nebo kočku, při výběru pohovky zvažte, zda pro vás není problém pohovku něčím zahalit, pokud máte zvířátko, které si zvyklo hovět na pohovce.

 
 
Pohovka rozkládací OITA

11 959 Kč 12 990 Kč

 
 
 
Pohovka MALLI

12 719 Kč 13 294 Kč

 
 
 
Pohovka rozkládací PERU

13 059 Kč 13 560 Kč