Jak zařídit předsíň, aby udělala na návštěvu dojem

27.01.2021

Chceme, aby se u nás přátelé a známí na návštěvě cítili dobře. Jak toho ale dosáhnout? Prvním místem, které vidí každá návštěva, je předsíň. Díky vizuálu předsíně si návštěva udělá představu o tom, jak bude vypadat i zbytek vašeho bytu či domu.

Předsíňová sestava BLOOM sonoma světlá

Jak si definujeme předsíň?

V předsíni nejčastěji odkládáme své svršky, klíče a boty. V některých předsíních nacházíme i úložné prostory pro věci, které používáme méně a nehodí se skladovat je v ložnici nebo obýváku. Z předsíně se prostor rozchází do obývacího pokoje, koupelen, ložnic a do dalších částí bytu. Primárně jde teda o průchozí prostor, proto potřebujeme, aby na ploše mezi dveřmi bylo co nejméně věcí. Neumožníte-li snadný průchod, riskujete, že se zejména malá předsíň lehko naplní, a to nejen věcmi, ale i lidmi, pokud dorazí větší skupina.

Důležitost předsíně máme sklon podceňovat. Předsíň však určuje, jak příjemně se bude v bytě návštěvník cítit. Neplatí to jen o návštěvách, ale i o stálých obyvatelích bytu (tedy o nás všech). Pokud je předsíň špinavá, neupravená, chaotická nebo příliš tmavá, budeme se cítit nepříjemně pokaždé, když dorazíme domů. Důležitou roli proto hraje předsíňový nábytek.

Odkládací prostory

Nad odkládacími prostory přemýšlejme v kontextu počtu osob pohybujících se po bytě a také nad tím, zda budete v předsíni ukládat i sezónní oblečení. Pokud disponujete doma šatnou, stačí vám do předsíně věšáky. Ve větších předsíních může stát šatní skříň, ale v menší předsíni může překážet.

Výbornou alternativou jsou předsíňové stěny, které obsahují skryté úložné prostory i s věšákem. Návštěva se bude v každém případě cítit příjemně v předsíni, kde nebudou viset  kabáty několika sezón a bude zde místo k odložení jejich vlastních svršků.

Prostor na boty

Velká rodina bude mít patrně bot mnoho, ale může se to týkat i některých žen, které mohou mít nákup bot za svou vášeň. Nicméně sběratelé obuvi zřejmě netrpí problémem rozházených bot po předsíni, pokud mají dostatek prostoru k jejich důstojnému uložení. V každém případě je dobré vyřešit skladovací prostor nejen pro vaše obutí, ale také pro obutí návštěvníků. Vybavte se tedy uzavíratelnými botníky. Vhodná je například odkapávací podložka, kterou využijete i v zimě nebo v deštivém počasí.

Slaďte předsíň se zbytkem bytu

Nechcete, aby byla vaše předsíň jako pěst na oko? Zvolte si předsíňovou sestavu, která bude stylově ladit se zařízením bytu. Není nutné, aby předsíň zářila stejnými barvami jako obývák, ale v základu by měl být styl podobný, jako jiné místnosti a měl by odrážet ducha rodiny, která v domácnosti žije.

Předsíňová sestava je vhodná proto, že sjednocuje vizuální styl předsíně a zároveň obsahuje všechno, co by měla předsíň obsahovat: botníky, skříňky i věšáky. Přečtěte si další rady a tipy pro výběr předsíňové sestavy.

Podlaha v předsíni by měla být praktická

Předsíňové podlahy jsou problematické zejména z toho důvodu, že do předsíně vstupujeme nemytou botou a přezouváme se do čisté domácí obuvi. Proto volte podlahové krytiny, které se snadno udržují (linoleum, dlažba) a je tedy jednoduché je zametat a stírat. Pro osušení obuvi můžete položit před dveře tenkou tmavou předložku nebo rohož. Nevhodnými povrchy jsou korek nebo koberec, zejména ve světlých barvách. Tyto povrchy absorbují mokré nečistoty a špatně se pak uvádí do původního stavu.

Světlo je často podceňováno

Předsíně bývají zejména v panelákových bytech zatemněné. Pokud tu možnost máte, použijte při výstavbě předsíně na jedné stěně luxfery, které propouští přirozené denní světlo ze světlejších místností v bytu. Umělé světlo volte teplé a útulné, zejména pokud v předsíni svítíte hlavně večer. Ideální jsou LED pásky, na kterých je možné měnit mezi teplým a studeným světlem, které má na vás odlišné působení (bílé světlo vás probudí, teplé uspí).