Jak zvolit výšku postele? Pro zdravý spánek je klíčová

27.01.2021

Při výběru postele většina lidí přemýšlí nad rozměry do šířky. Přemýšleli jste ale nad její výškou? Pro komfort spaní, ale hlavně vstávání, jde o podstatný údaj. Věděli jste, že na trhu najdete postele naprosto odlišných výšek? Proč tomu tak je?

Nižší postele jsou trendy

Zejména mladší generace si z více důvodů dnes oblíbily spaní na zemi. Matrace položená rovnou na podlaze už není považována za výstřednost. Taková varianta ale není v souladu s úvahou o dlouhé životnosti matrace, neboť matrace položená na zemi rozkládá váhu odlišně oproti matraci na roštu a také znemožňuje matraci dýchat, což může způsobit tvorbu plísní a rozmnožování roztočů.

Přednosti nižších postelí

Nicméně existují i nižší postele, které vyhledávají zejména lidé s nižší postavou. Nízká postel má ale spoustu dalších výhod. Spaní u země je výborné v létě, kdy se při zemi drží chlad. Nižší postel je také mnohem bezpečnější, což ocení rodiny s malými dětmi; v případě pádu z postele je zde menší riziko úrazu. Toto kritérium je proto důležité vzít na zřetel při výběru dětské postele.

Rozdílnost teplot mezi úrovněmi výšky nad zemí je dobré si uvědomit při nákupu patrové postele. Příliš velký výškový rozdíl může způsobit, že ačkoli jedno dítě bude v noci mrznout, jinému může být horko.

Vysoká postel pro větší pohodlí

Oproti tomu vyšší postele vyhledávají zejména lidé pokročilejšího věku nebo obecně lidé se zhoršenou pohyblivostí. Vstávání z vysoké postele nevyžaduje zapojení celého pohybového aparátu, při výšce odpovídající vaší postavě stačí jen spustit nohy dolů a lehce sklouznout. Zdůrazňujeme slovo “lehce”; opačný extrém je postel tak vysoká, že je nutné na matraci vyskakovat. V takovém případě by se o komfortu taky nedalo mluvit.

Vysokou postel vybírejte obezřetně

Vysoká postel je vhodná i pro budoucí maminky a osoby s nízkým tlakem, u nichž jakýkoli prudký pohyb po ránu může způsobovat nevolnost nebo zkrátka není dobře možný. Na své si přijdou také astmatici a alergici. Pod vysokou postelí se lépe uklízí a v noci nedýcháte prach usazený a rozvířený v okolí postele. Vyšší bývají mnohdy také postele s úložným prostorem, což je po všech stránkách výhodná kombinace: postel je dostatečně vysoko pro pohodlné vstávání a zároveň tím odpadá nutnost zametat pod postelí.

Pokud z nějakého důvodu nemáte možnost vybrat si postel vyšší, než jakou vlastníte, zapřemýšlejte nad variantou pořídit si vyšší matraci, aby v kombinaci s výškou vaší postele umožnila pohodlné vstávání. Jaká je tedy ideální výška postele? Je to individuální. Při sezení na posteli by vaše nohy měly svírat pravý úhel. Ideální výška se tedy pohybuje mezi 45 a 55 cm. Čím větší úhel noha svírá, tím snazší pro vás vstávání bude.

Čalouněná postel OGGA

14 599 Kč 14 999 Kč

Laminová postel ROSALINA

23 090 Kč 23 639 Kč

Kovaná postel HIASAN

26 559 Kč 27 279 Kč