Praktické komody najdou využití i u vás doma

27.01.2021

Přemýšlíte, zda si domů pořídit komodu? Dáme vám několik tipů na jejich využití. Komodu můžete zařadit hned do několika aspektů vašeho života a vašeho bydlení. Může sloužit k uskladnění prakticky čehokoliv.

Komoda PARIS 03

Co je to komoda?

Komoda je kus nábytku, který je specifický nižšími rozložitými šuplíky, jež se využívají zejména k uložení prádla. Některé komody jsou obohaceny o skříňky, díky nimž jsou možnosti využití komod značně rozšířené. Komody je možné používat nejen do šatny, ale také do ložnice a do obývacího pokoje. Inspirujte se našimi tipy pro využití tohoto typu nábytku. Komodu využijete kdekoliv, kde chcete uschovat větší množství věcí a zároveň si v nich udělat pořádek.

Obývací pokoj

Komody v obývacím pokoji mohou doplnit obývákovou stěnu, nebo ji do jisté míry nahradit, pokud ji nevlastníte a neplánujete pořídit. Komoda jako menší kus nábytku bývá volena poslední dobou častěji, než mohutné obývákové stěny, s nimiž není možné pohybovat jinak než vcelku.

V obývacím pokoji můžete komodu využít k uložení ložního povlečení (povlečení, prostěradla, deky), k pečlivému uschování svátečních servisů (keramika, sklo, příbory) nebo sezónní oblečení (svetry, kabáty). V menších bytech je možné komody použít k uložení věcí, které používá celá rodina, ale nehodí se zařadit je do některé z ložnic či do kuchyně (kempingová výbava, ručníky). Máte-li nedostatek místa ve většině místností, doporučujeme pořídit komody do obýváku.

Komoda v ložnici

Ložnice bude místem, kam si jako součást vybavení vyberete komodu s největší pravděpodobností. Komoda bude takto sloužit zejména k uskladnění oblečení, spodního prádla, potažmo šperků, doplňků a v neposlední řadě k uložení lůžkovin a ručníků.

Komody do ložnice by měly ladit s dekorem postele a nočních stolků, hlavně barevně. Volte také komody s tichým nebo zpomaleným zavíráním a s tlumeným dojezdem, abyste při vstávání nebudili ostatní spící osoby.

Komoda ALBERTA

8 599 Kč 8 999 Kč

Komoda RIBELA

7 749 Kč 9 689 Kč

Komoda ISLA

4 669 Kč 4 900 Kč

Komoda v dalších místnostech

Jako další možné využití vás patrně napadne umístění komody do šatny. Své místo může mít i ve větší předsíni či vstupní hale, kde se dá uchovat prakticky cokoli. Zde najdou své místo rukavice, šály, klobouky a čepice, potažmo i boty. Zásadním místem pro umisťování předmětů je i vrchní deska komody, kde je možné vytvořit dekorační místo nahrazující na západě obvyklou výstavní krbovou římsu.

Jak vybrat komodu?

Existují tedy tři varianty komod: se šuplíky, se skříňkami, případně kombinovaná komoda se šuplíky i skříňkou. Taková komoda je ideální také jako prádelník. V obývacím a dětském pokoji bude vhodnější komoda se skříňkami, protože je jednodušší do ní umístit předměty nejen textilního charakteru (například hračky nebo knihy). Skříňka v komodě může mít prosklená dvířka, vhodná pro vystavování některých předmětů, které chcete v bytě vystavit: trofeje, cédéčka, desky, obrázky nebo fotografie. Takové komody se volí hlavně do obývacích pokojů.

Tloušťka polic by měla činit alespoň 1,8 cm, zejména u delších kusů, které potřebují vyšší nosnost. Sledujte velikost a hloubku šuplíků v poměru s předměty, jež chcete ukládat. Komody do dětských pokojů musejí být zdravotně nezávadné, nevybírejte proto laciné druhy nábytku, které mohou být napuštěny látkami potenciálně škodlivými pro zdraví vašich dětí.

Určitě je také vhodné vybírat správnou barvu komody, tak aby ladila se zbytkem nábytku v domě. Nejrozšířenější jsou bílé komody nebo komody v barvě dřeva. Velmi důležitým kritériem je také velikost (převážně šířka) komody, nejčastěji jsou k dostání komody v šířce: 70-120 cm, 120-160 cm a 160-220 cm.

Komoda FORTUNA 41

Na co pozor při výběru komody?

Při výběru komody vhodné konstrukce nahlédněte na uchycení čelní desky šuplíku ke zbytku šuplíku. Poté co šuplík naplníte, je na tuto část kladen větší nápor a ledabyle připojená deska s úchytkami se může časem uvolnit a šuplík se tak rozbije. Pokud zvolíte kvalitní nábytek z masivu, nezapomínejte jej pravidelně udržovat olejem. Nejprodávanějším materiálem je snadno udržovatelné, omyvatelné lamino.