7 nejčastějších chyb při výběru koupelnového nábytku

28.01.2021

Plánujete vybrat nábytek do koupelny a připadá vám, že není co zkazit? Poučte se z chyb těch, kteří totéž zažili před vámi. Nábytek do koupelny je delikátní záležitost i proto, že koupelny jsou malé, tmavé a náročné místností. Vyberte moudře.

Nedostatek úložných prostor

Ačkoli se to nezdá, koupelna potřebuje hodně místa k uložení drobností a předmětů denního použití. Nejen ženy dnes využívají nezbytnosti, jako je kartáč, fén nebo kelímky s krémy. Do koupelny můžete uložit příslušenství k holení nebo k elektrickému kartáčku. Není od věci uložit ručníky tam, kde by vás jejich náhlá neukojená poptávka mohla překvapit, tedy do koupelny. Skříně a skříňky do koupelny bývají úzké, vysoké a pojmou mnoho věcí.

Nízká voděodolnost nábytku

V koupelně potřebujeme nábytek, který vydrží vysokou vlhkost. Nejde jen o vodu, která dostříkne z vany, ale také o kondenzát páry, který se usazuje na nábytku a stěnách. Nejvíce citlivé jsou samozřejmě skříňky v blízkosti vany a umyvadla. Vpije-li se voda do materiálů, mění se jejich vlastnosti. Zvláště méně kvalitní nábytek z dřevotřísky ve vlhku mění tvar. Zhoršuje se jeho stabilita a skříňky nedrží pohromadě. Kovové součástky mohou být špatně ošetřené proti vlhkosti a podléhat korozi. Vybírejte koupelnový nábytek z masivních materiálů, ošetřený voděodolným lakem. Vhodný je vysokotlaký laminát nebo corianová deska, případně jiný nábytek opatřený speciální fólií. Nebojte se investovat. Zde se rozhodně nevyplatí šetřit.

Nevhodné dispozice nábytku vůči místnosti

Nezapomínejte dobře změřit prostory a skříňky. Myslete na to, že skříňky je nutné otevírat. Počítejte tedy i s prostorem okolo nich. Ignorovat byste neměli ani barvy obložení a stěn, které by měly s nábytkem alespoň trochu ladit. Barvy se nemusí shodovat, ale není vhodné, aby se tloukly teplé barvy se studenými a podobně. Skvělým řešením jsou koupelnové sestavy, které vzájemně ladí a doplňují se.

Volba nepraktického nábytku

S předchozím odstavcem souvisí i skutečnost, že budete potřebovat koupelnu občas uklidit. Proto byste měli vybírat nábytek, který se snadno odsouvá nebo je možné za něj nebo pod něj dosáhnout. Po téhle stránce jsou výhodné skříňky přivrtané ke zdi, protože je možné pod nimi vytřít a zároveň za nimi není prostor, který by byl těžko dosažitelný. Proto volte nábytek, který vyhovuje právě vašim uklízecím návykům.
 

Nábytek stíní v prostoru

Hlavně v malých koupelnách byste měli řešit i světlo. Pokud se v místnosti někdo holí a líčí, bude potřebovat přirozené studené světlo. Světlo se ideálně přivádí oknem, nemusíte se bát přilákat ho zrcadlem proti oknu nebo zdroji světla (dveřím, světlíku). Zrcadla se také prodávají s přídavný světlem perfektně simulujícím den. Proto při výběru nábytku neubírejte prioritu přirozenému zdroji světla. Zejména v malé místností jej budete potřebovat.

Opomenutí užitečných maličkostí

Během vybavování koupelny myslete i na drobnosti, které doplňují nábytek; jelikož ne všechno lze schovat do skříňky. Budete potřebovat místo na pověšení županu či ručníků, odkládání šamponu a mýdla ve sprše či u vany, stojánky na pastu a kartáčky, předložku před vanu nebo možná i protiskluzovou podložku do vany. Nezapomínejte také na koše na prádlo; jelikož bývají zpravidla objemné, myslete na jejich umístění v prostoru. Ne všechno je nutné cpát mermomocí do skříně, proto přemýšlejte i nad variantami mimo nábytek, které však musí s nábytkem sedět v prostoru.

Nedostatečné plánování

Někdy se stává, že při spontánním nákupu vybavení vybíráme impulsivně, podle barev, vkusu a pocitu, který nám nábytek dává. Samo o sobě to špatně není, ale je nutné myslet i na další okolnosti, jež nám mohou zkomplikovat život. Vezměte si proto metr, papír a tužku a zakreslete si kolik volného prostoru máte, zda se dostanete ke všem zásuvkám a myslete i na rozměry spotřebičů, pokud je sem budete umisťovat (pračka a sušička). Návrháři interiérů doporučují nejprve vybrat nábytek a pak nechat zavést odpady, vodu i spoje. Obráceně riskujete fakt, že jedno nebude pasovat na druhé. Jediným řešením je pak nábytek na míru. Pokud se vám podobné problémy řešit nechce, vybírejte nábytek úplně na začátku procesu.

Popisek: Koupelnová sestava ASMARA s umyvadlem