Jak uspořádat šatní skříň? Má to svá pravidla

12.01.2021

Máte chaos ve vlastní šatní skříni? Vyhazujete jeden kousek za druhým a nabýváte dojmu, že se jednotlivé kousky vašeho oblečení neustále ztrácejí a zase objevují? Zde je několik pravidel, jak dát svému životu řád právě skrze šatník.

Oddělujte čisté a špinavé oblečení

Mnoho lidí má zvyk vracet jednou nošené oblečení zpátky do šatní skříně a schovat k dalšímu nošení; takové řešení je nejenom nehygienické, ale navíc nepraktické. Může se tak snadno stát, že sáhnete po kousku, který jste nevědomky ušpinili a objevit se v práci v košili se skvrnou. Jak tomu předcházet?

Oddělujte oblečení, které jste již nosili, a to ideálně do jiného šuplíku nebo police ve skříni. Odložte kalhoty nebo legíny nošené krátkou dobu, jež si můžete ještě obléci. Nebo oblíbený svetr, pokud ještě není zpocený či špinavý. Pokud je ve vaší domácnosti obvyklé ukládání bot do šatní skříně, ukládejte je do krabic, boxu nebo odděleného místa. Boty by se neměly ukládat společně s oblečením, protože by se mohlo znečistit a kontaminovat

Spodní prádlo ukládejte zvlášť

Spodní prádlo, jako jsou kalhotky nebo boxerky, ukládejte do oddělených krabic, košíků nebo šuplíků. Můžete pro ně pořídit uzavíratelný plastový box. Protože přicházejí do kontaktu se sliznicemi, měla by jejich možnost kontaminace být co nejmenší. Podprsenky by se měly ukládat rozložené, aby se nepoškodil jejich tvar, což může vést k tomu, že košíčky budou odstávat a podprsenka bude padat. Podobné zacházení by měly mít ochranné roušky na obličej. Vhodným uschováním jim pomůžete k zachování jejich takřka sterilní čistoty. Některé designové šatní skříně mají za svou součást zásuvky podobné svými rozměry obvyklé komodě.

Nebojte se věšáků

Trička a halenky, které nechcete ze skříně tahat zmačkané, jednoduše pověste na ramínko, stejně jako šaty nebo kabáty. Nevěste svetry pletené s velkými oky, protože by se mohly vytahat a ztratit svůj tvar. Na věšení jsou vynikající rohové šatní skříně, které mohou být trochu hlubší a nabízí i potřebnou výšku pro pověšení kabátů a delších šatů.

Kabáty ukládejte mimo ostatní oblečení

Bundy, kabáty a další svrchníky by neměly viset ve stejné skříni, jako ostatní oblečení. Je tomu tak proto, že tyto části oblečení pereme velmi málo oproti jiným druhům oděvů. Bývají často kontaminované vnějším prostředím, smogem, prachem a dalšími nečistotami. Není proto vhodné, aby se takové kusy oblečení ukládaly společně s ostatním. Ideální je samozřejmě kabáty před uschováním do skříně vyprat, ale pokud je obměňujete během sezóny a schováváte dřív, než po jejím skončení, budete vážně potřebovat oddělený prostor. 

Rozšiřte možnosti šatní skříně

Jestli máte pocit, že je ve vaší šatní skříni pořád přílišný chaos, rozšiřte jeho možnosti přikoupením malých organizačních jednotek. Můžete rozdělit šuplíky nebo police, některé z nich je možné pověsit na dveře šatní skříně s klasickými dveřmi. Mnohdy vám orientaci v šatní skříni usnadní vyexpedování některých druhů oblečení do komody. Například ložnice v podkroví je nepřímou výzvou k pořízení komod a dalších řešení.

Jak si uklidit v šatní skříni?

Pokud máte dojem, že váš ukládací prostor nekoresponduje s množstvím ukládaných věcí, máte zpravidla dvě možnosti: buďto rozšířit úložné prostory, nebo se věcí zbavit. A ačkoli je minimalismus krásná věc, čas od času potřebujete uložit do skříně také předměty v jiných místnostech. Dopřejte i tak svému oblečení samostatnou skříň a vysavač či žehlicí prkno skladujte odděleně.

Mezi radami, jak vybrat šatní skříň se objeví také dilema výběru způsobu otevírání dveří. Z výše uvedeného se může stát, že skříně s klasickým otevíráním jsou praktičtější, nicméně nebojte se do malé ložnice pořizovat skříně s posuvnými dveřmi. Díky nim ušetříte spoustu prostoru; stejně tak vás mohou zaujmout i šatní skříně se zrcadlem, pokud nemáte v ložnici místo na pověšení zrcadla pro celou postavu, abyste před odchodem do společnosti mohli svůj outfit doladit k dokonalosti.