Jak vybrat jídelní stůl, aby se stal srdcem domova?

18.06.2021

Jídelní stůl je místem setkávání. Společně s rodinou a přáteli u něj budete trávit mnoho času. Při nákupu se zajímejte nejen o cenu, ale především o styl, design, konstrukci a materiál.

Rozměry stolu

Výška jídelního stolu by se měla pohybovat mezi 72 a 78 cm. Jen tak se vám u něj bude pohodlně sedět. Stůl pro dva by měl mít na šířku alespoň 80 cm. Rozměry stolu volte také podle toho, jak budete u stolu sedět. Optimální prostor pro jednoho člověka je 60 × 52 cm. Při výběru rozměru stolu myslete na to, že by se na něj měly kromě talířů a příboru vejít i sklenice na vodu a víno.

Důležitý je také tvar stolu. Vyhlídli jste si kulatý, oválný nebo hranatý stůl? Čtvercové stoly pro dvě osoby by měly mít rozměr minimálně 80 × 80 cm. Obdélníkové stoly mají velikost mezi 120 × 80 cm a 200 × 80 cm. Ty největší se hodí až pro 6 osob. Kruhové stoly by se měly pohybovat mezi 75 cm a 105 cm. Pro každou další osobu připočítejte přibližně 30 cm místa navíc.

Jídelní stůl Winky masiv

Jídelní stůl Winky

Tvar stolu

Jídelní stoly můžete vybírat v mnoha tvarech. Mezi ty nejčastější patří oválné, kulaté, obdélníkové a čtvercové. Nejčastěji se setkáte se stolem obdélníkovým. Je velmi praktický a nenáročný na prostor. Kruhové stoly působí svátečně. Často se také používají v asijských restauracích, kde hosté sdílí pokrmy umístěné uprostřed tabule. U kulatého stolu jsou si všichni rovni, protože nikdo nesedí v čele ani na konci. Čtvercové stoly se hodí do malých prostor a jsou ideální pro jednu až dvě osoby.

TIP: Pokud se rádi pasujete do role šéfkuchaře a máte dostatek prostoru, orientujte jídelní stůl tak, abyste při vaření mohli být v neustálém kontaktu se svými hosty.

Rozkládací stoly

Pokud šetříte každý centimetr místa, ale počítáte s častými návštěvami, pořiďte si rozkládací stůl. Když budete doma sami s partnerem nebo s rodinou, budou vám stačit dvě až čtyři místa. Při večeři s přáteli stůl roztáhnete a nabídnete místo až osmi lidem.

Při nákupu rozkládacího stolu si pečlivě vyzkoušejte, jak se vám s ním manipuluje. Rozložený stůl by měl být stabilní a pevný. Důležité také je, jestli je u něj vidět spoj uprostřed. To může působit trochu rušivým dojmem.

Nejstabilnější jsou stoly, které jsou rozdělené na polovinu a při rozkládání se spolu se stolovou deskou pohybují i nohy. Přídavné desky udržují těžiště konstrukce stále ve středu a stůl stojí pevně na místě.

Materiál

Nejčastěji se u stolů setkáte s laminem, masivem, plastem nebo sklem. Každý materiál je jiný a má své specifické vlastnosti.

Stoly z lamina

Stoly z lamina jsou levné, lehké a umí velmi dobře imitovat design dřeva. Protože nemají masivní konstrukci, mohou se rychle rozklížit. Také nejsou příliš stabilní.

Stoly z masivu

Stoly z masivu jsou dražší než stoly z lamina. Jejich cena je ale vykompenzovaná vysokou kvalitou, stabilitou a designem. Dřevo má svou osobitou vůni a je příjemné na dotek. Pozor si však musíte dávat na údržbu, protože dřevo rychle absorbuje nečistoty.

Stoly ze skla

Skleněně stoly jsou moderní a snadno se čistí. Na jejich povrchu však zůstávají otisky a jsou studené na dotek. Snadno se rozbijí a nepůsobí tak útulným dojmem jako dřevo. Hodí se především do malých prostor, kde opticky splývají s místností nebo do velmi moderních interiérů.

Konstrukce

Konstrukce stolu je velmi důležitá. Před nákupem otestujte jeho stabilitu, upevnění nohou a případné rozkládání. Vyzkoušejte si, jestli se vám dobře manipuluje se židlemi a přisunete je i pokud mají područky. Důležitý je také materiál a povrchová úprava. Bude se vám deska dobře čistit? Je příjemná na dotek? Nakonec nezapomeňte ani na barvu a kombinaci materiálů. Velmi moderně a vzdušně vypadá například kombinace masivního dubu s kovovými nohami.

Jídelní stůl je srdcem každého domova. Proto ho vybírejte pečlivě. S rodinou a přáteli u něj budete trávit čas u společných večeří, hraní her, můžete u něj pracovat, popíjet kávu nebo plánovat dovolenou. Je důležité, abyste se u něj rádi setkávali a cítili se zde příjemně.

Jídelní stůl Falco
Jídelní stůl Falco