Koupelna v ložnici: Když chcete větší pohodlí a soukromí
Koupelna v ložnici je luxusní záležitostí. Stane se vaším královstvím a útočištěm. Protože tady vás nikdo rušit nebude. Poradíme, jaké jsou možnosti uspořádání a jaké materiály zvolit pro podlahy nebo stěny. Vytvořte si koupelnu snů!
Koupelna v ložnici – jaké má výhody?
Koupelna v ložnici může mít dvě podoby. Buď se setkáte s řešením tzv. en suite, což znamená, že jde o dvě samostatné místnosti, které jsou ale propojené. Do takové koupelny se nedostanete z jiné místnosti než právě z ložnice.
Druhou variantou jsou koupelny, které jsou s ložnicí spojené, tedy jde vlastně o jednu místnost dohromady. Toto řešení patří mezi nejluxusnější typy koupelen. Většinou jsou to vany nebo sprchové kouty v prostoru oddělené skleněnou stěnou. Toaleta se neumisťuje.
Koupelna v ložnici přináší hned několik výhod. Které to jsou?
- Šikovně využijete velký prostor. Máte velkou ložnici, kterou nevíte, čím zaplnit? Nebo naopak příliš velkou koupelnu? Spojení obou místnosti je skvělý nápad.
- Získáte větší pohodlí a soukromí. Ve vaší koupelně vás nikdo rušit nebude.
- Váš domov se stane hodnotnějším. Na trhu s nemovitostmi je vlastní koupelna u ložnice vysoce ceněná.
Jak vytvořit koupelnu v ložnici
Vyberte správnou dlažbu
Jestli chcete koupelnu, která má neoddělený půdorys od ložnice a nachází se tak vlastně přímo v ní, dejte si záležet na výběru podlahy. Počítejte nejen s obecně zvýšenou vlhkostí, ale i s tím, že se sem tam na podlahu vyšplíchne větší množství vody.
Rozhodněte se pro dlažbu nebo kámen. Nově se v koupelnách začaly používat i parkety. Ty je ale potřeba dobře ochránit před navlhnutím. Pro parkety v koupelně se používá speciální lepidlo a další izolační řešení. Raději se vyhněte laminátu, není odolný vůči vlhkosti.
A co na stěny?
Většina lidí při rekonstrukci koupelny automaticky sáhne po klasických obkladech. Je to rozumná volba, která něco vydrží. Obklady jsou dnes k dostání v různých designech, od minimalistických po opulentní velkoformátové dlaždičky se vzory.
V případě, že přímo do ložnice umístíte sprchový kout, vanu a třeba i umyvadlo, možná zjistíte, že se vám do takového prostoru keramika na zdi nehodí. Vyzkoušejte alternativy – dřevěné nebo kamenné obklady, betonovou stěrku či voděodolný nátěr.
Využijte příčky
Příčka oddělí prostor a zároveň vytvoří jednotlivé zóny. Využijte ji proto i v případě, že koupelna s ložnicí sdílí jednu místnost. Jasně s její pomocí dáte najevo, že zde už začíná koupelna.
Nemusí vést od jedné zdi k druhé, klidně ji postavte do prostoru a udělejte z ní „zástěnu“. Příčkou oddělíte právě vanu nebo sprchový kout. Hned získáte víc soukromí. Zároveň ale zachováte otevřený prostor a nepřijdete o ten příjemný pocit z luxusní koupele ve vlastní ložnici. A pro ještě větší důraz pro ni můžete použít jiný nátěr než ve zbytku místnosti.
Šetříte místem? Vsaďte na šoupačky
Jestli nemáte dostatek místa pro klasické dveře (třeba protože bydlíte v podkroví), nemusíte hned na oddělenou koupelnu v ložnici rezignovat. Posuvné dveře jsou v tomto případě ideálním řešením. Ušetří prostor, a dokonce mohou představovat zajímavý designový prvek. Když jsou otevřené, koupelna působí prostorně. Vytvoříte tak pocit sdíleného prostoru. A naopak, zavřené vám zajistí soukromí.
Barevně vše slaďte
Jak zařídit koupelnu? Měla by na ložnici přirozeně navazovat. Toho docílíte tak, že použijete stejné tóny barev a podobné textury v obou zónách. Tak například jednu hlavní barvu použijte pro stěny, závěsy nebo žaluzie. Lůžkoviny, obklady v koupelně a podlaha mohou být v jiné barvě.
A potom tu máme kovové prvky – rámy zrcadel, baterie, dekorace v ložnici, hodiny, to vše můžete pořídit ve stejném kovovém nádechu. Dokonce i vana se dá koupit s kovovou povrchovou úpravou. V současnosti je trendy růžové zlato, ale také měď vypadá neobvykle a krásně.
Někdy stačí jenom vana
Koupelna v ložnici vás láká, ale zároveň je to na vás až příliš složité? Tak si do prostoru, kde spíte, dejte pouze vanu. Toto řešení je oblíbené a praktické, nevyžaduje totiž tolik úprav. Vana by měla být v tomto případě designový solitér, který se bude v ložnici krásně vyjímat.
Ani tato varianta ale není zcela bez práce. Ověřte si, že vana nepoškodí vaši podlahu, přeci jen bývají hodně těžké. Zároveň bude potřeba přizvat instalatéra a upravit potrubí. Když se rozhodnete pouze pro vanu, ušetříte tak místo, které lze využít na něco jiného. Například na šatnu v ložnici.
A co toaleta?
Toaleta se do sdíleného prostoru nehodí. Na některé věci je zkrátka potřeba větší soukromí. Proto WC do koupelny v ložnici umisťujte jen tehdy, jestli jde o dvě oddělené místnosti.
Nevýhody koupelny v ložnici
- Není to zadarmo. Budete muset zaplatit za renovaci, instalatéry a další odborníky.
- Menší soukromí před partnerem.
- Je potřeba mít dobré odvětrávání, abyste zabránili tvorbě plísní.
- Ložnice přijde o část volného prostoru.