Typy koupelen - inspirace a návrhy všech koupelen

28.05.2022

Navrhujete si v hlavě vaši vysněnou koupelnu a váháte nad tím, v jakém duchu ji vybavit? Poradíme, jak zařídit různé půdorysy a jaké styly jsou teď v bytovém designu trendy.

Moderní koupelna

Pro moderní koupelnu je typický čistý design a důraz na funkčnost prostoru. Nenajdete tu mnoho dekorací a zdobnosti. Interiér je spíš minimalistický, inspirovaný skandinávským stylem. Typické jsou pro nej hlavně neutrální barvy v kombinaci s přírodními materiály a metalickými prvky.

Jestli toužíte po designově výrazných prvcích, kupte si volně stojící vanu či designová svítidla. Kromě dlaždiček se pro obklad využívají betonové stěrky nebo dřevo. Nezapomeňte na květiny. Vybírejte odrůdy, kterým budou vyhovovat vaše světelné podmínky. Více se dočtete v detailním článku o moderní koupelně.

moderní Koupelnová sestava

Koupelna v ložnici

Koupelna v ložnici je zajímavý nápad, jak vylepšit obytný prostor. Rozhodují se pro něj hlavně lidé v rodinných domech nebo větších bytech. Prostor oddělte pomocí příčky. Někdy se setkáte pouze se sprchovým koutem, který je oddělený skleněnou stěnou. Další alternativou je volně stojící vana bez výraznějšího oddělení prostoru.

Dejte si pozor na to, jakou zvolíte podlahu a obklady v prostoru s vanou nebo sprchovým koutem. Neměly by být příliš choulostivé, co se vlhkosti týče. Další otázkou je, zda je u vás možné zařídit přívod vody do ložnice.

Malá koupelna

Naučte se efektivně nakládat s prostorem, který máte k dispozici. Sprchový kout ušetří místo. Ovšem i do malé koupelny lze pořídit vanu – záleží na půdorysu místnosti. Koupelnové skříňky nebo regály zase poskytnou dostatek úložného prostoru. Jestli je to možné, snažte se do koupelny umístit pračku, jelikož je hlučná. Ideální místo je vedle umyvadla nebo sprchového koutu.

Světlé barvy vám pomohou malou koupelnu opticky zvětšit a prosvětlit. Tím spíš, jestli nemá vlastní okno. Světlou keramiku kombinujte například s šedou, krémovou nebo béžovou barvou bytového textilu, obkladů a doplňků. Docílíte tak relaxační atmosféry a trendy vzhledu.

malá koupelnová sestava

Koupelna v paneláku

Koupelny v paneláku většinou nepatří mezi prostorově velké. Zamyslete se nad půdorysem a volným místem. Problém bývá s nedostatečným odvětráním kvůli nepřítomnosti okna, proto pozor při výběru materiálů. Většinou se setkáte s kombinací toaleta, sprchový kout a umyvadlo. Někdy je ale toaleta a sprcha zvlášť.

Jestli chystáte rekonstrukci, rozmyslete si, jestli je moudré příčku mezi místnostmi odstranit. Příčka se totiž dá využít na poličky a regály, takže získáte spoustu úložného prostoru, který by jinak v malém panelákovém bytě mohl chybět. Další tipy najdete v tomto průvodci.

Luxusní koupelna

Luxusní koupelnu můžete pojmout z mnoha směrů. Někdo preferuje opulentní zařízení a spoustu dekorací. Jiným zase vyhovuje strohý styl s designovými kousky, volně stojící vanou nebo prostorným sprchovým koutem.

Jestli máte dostatek financí, myslete při zařizovaní luxusní koupelny hlavně na ergonomii a kvalitní vybavení s extra funkcemi. Tak například i běžná vana může mít funkci perliček. Zaměřte se i na design a další nábytek – někdo do luxusní koupelny umisťuje lenošky, křesla a další.

​​

luxusní koupelnová sestava

Koupelna v podkroví

Využijte světlo, které se díky podkrovním oknům nabízí. Koupelny v podkroví jsou prosluněné a pobyt v nich je jako pohlazení po duši. Sluší jim zejména světlejší barvy, ale jestli máte rádi dramatičtější design, klidně zvolte tmavší hnědou nebo černou jako hlavní podkladovou barvu.

Koupelny v podkroví představují výzvu v tom, že se většinou potýkají s nedostatkem prostoru. Myslete na to nejen při výběru nábytku do koupelny (rohové verze atd.), ale i při nákupu sprchového koutu nebo vany – i ty totiž dokáží šetřit místo, když se na to jde šikovně.

Koupelna ve skandinávském stylu

Skandinávský styl definují čisté a světlé prostory, jednoduché linie, přírodní materiály a téměř žádné dekorace. Příliš si nepotrpí na zdobení, ovšem o to víc můžete investovat do kvalitního vybavení. Skandinávci rádi obkládají dřevem, a tak s ním můžete zaexperimentovat i ve své koupelně. Například ve formě nábytku nebo obkladů.

Co se barev týče, tak do skandinávského minimalismu se hodí hlavně neutrální barvy jako je bílá, šedá, béžová, krémová, ale i něžné pastely typu meruňka, levandule, mentol či šalvějová. Místo přemíry dekorací vsaďte raději na květiny. Více se dozvíte v doplňujícím článku, jak navrhnout koupelnu ve skandinávském stylu.

Koupelnová sestava skandinávie

Koupelna do tvaru L

Výklenek v koupelně do tvaru L svádí využít pro vanu, ale co takhle úspornější moderní sprchový kout? Pracujte s tím, kam se otevírají dveře a jaký je půdorys. Většinou bývá dost místa nejen na toaletu a umyvadlo, ale i dostatek skříněk.

Jestli nemáte v koupelně do tvaru L přirozené světlo, vneste ho sem pomocí dostatečného osvětlení a světlých barev, které místnost opticky zvětší. Koupelna nemusí být jen čistě bílá, stejnou službu udělají i různé světlé odstíny bílé, šedé, hnědé nebo pastelové barvy.

Koupelna s WC dohromady

Lidé se dělí na dva tábory – někdo na koupelnu s WC dohromady nedá dopustit, jiní preferují tyto prostory oddělené. Pravdou je, že tak získáte víc komfortu. Ve větších rodinách to ale může být problém, a to hlavně brzy ráno.

Prostor se dá oddělit také nižší příčkou nebo paravánem, i ty vám zajistí dostatek soukromí. Místnost navíc působí otevřeněji a prostorněji, než kdybyste ji úplně rozdělili a vytvořili dva samostatné pokoje.

Koupelna se saunou

Koupelna se saunou = wellness u vás doma. Dnes už to není tak neobvyklého, jestli máte dostatek prostoru a financí, klidně se do toho pusťte. Oblíbeným řešením jsou infrasauny, které jsou méně náročné a dají se umístit i do bytů.

Klíčové je zvolit odolnější materiály při vybavování koupelny. Oblíbené je například lamino v kombinaci se dřevem. Prostor sjednotíte obkladem, který použijete jako dlažbu i na stěnách. Dnes seženete dokonce i takové dlaždičky, které imitují dřevo, takže se nemusíte bát navlhnutí.

Provence koupelna

Provence styl je inspirovaný francouzským venkovem. Přímořská, uvolněná atmosféra je přesně to, co Provence definuje. Jak to přenést do vaší koupelny? Volte především světlé barvy. Pro Provence je typická levandulová, ovšem není nutností. Stejně dobře poslouží i bílá či jiné pastely.

Provence styl si potrpí na kámen a dřevo, nábytek z antiku a doplňky se stopy patiny. Jestli máte doma vybavení se stopami času, tak přesně to bude to pravé. Nezapomeňte na dekorace, kterými dotvoříte příjemnou domáckou atmosféru. Ideální je, když připomínají moře – mušle, oblázky, obrázky atd.

Přírodní koupelna

Jestli vám chybí odpočinek a dotek přírody, vytvořte si oázu klidu u sebe doma. V přírodní koupelně by měly dominovat přírodní materiály – dřevo, kámen, květiny, ratan, proutí, sláma, bambus. Zaměřte se i na přírodní a zemité barvy jako je zelená, hnědá, modrá a jejich odstíny.

Vyhrajte si se stylovými doplňky. Sáhněte nejen po květinách, ale i dekoracích z kamínků, předložkách z přírodních materiálů či dózičkách s pískem a oblázky. Místo ostrého světla raději zvolte několik mírnějších zdrojů. A při relaxaci ve vaně si zapalte svíčky.

přírodní Koupelnová sestava

Retro koupelna

Retro je inspirované 50. a 70. léty. Stejně jako tehdejší doba je plné „futuristických materiálů“ a vymožeností. Kromě kovu se nebojte zakomponovat i plast. Místo ostrých hran a jasně definovaných linií jsou pro retro typické oblé tvary.

Retro styl ale může připomínat i staré chaty a domy, ve kterých žili naše rodiče a babičky. Tedy dlažby s květinovými vzory nebo se vzorem šachovnice, zabudované vany, kovové baterie a dřevěný koupelnový nábytek. Retro styl si skvěle rozumí s výraznými barvami, a proto se nebojte experimentovat.

Retro koupelnová sestava

Rustikální koupelna

Rustikální neboli venkovská koupelna je inspirovaná venkovem. Je pro ni typické hlavně dřevo ve spojení s kamenem nebo dlažbou, která kámen imituje. Dále dekorace, které vytváří hřejivou venkovskou atmosféru a bytový textil s vyšívanými vzory nebo ve výrazných barvách.

Při zařizování si dávejte pozor na barvy. Do venkovské koupelny patří hlavně zemité tóny a barvy, které najdete v přírodě – šedomodrá, odstíny bílé a hnědé, zelená.

Úzká koupelna

Úzkou koupelnu zařiďte ve světlejších barvách, abyste ji opticky zvětšili. Kdybyste sáhli po tmavých, místnost by působila stísněně. Prostor se dá zvětšit i pomocí vhodně zvoleného osvětlení a většího zrcadla.

Jestli chcete ušetřit prostor, místo vany si pořiďte sprchový kout. Ten vám nakonec pomůže i s úsporou vody. A volné místo můžete využít pro pračku. Nábytek volte především nástěnný – získáte tak místo při zemi.