Jak navrhnout koupelnu ve skandinávském stylu?

18.06.2022

Líbí se vám minimalistický vkus Seveřanů? Navrhněte si koupelnu ve skandinávském stylu. Vzdušný a světlý prostor, neutrální barvy a přírodní materiály, to je to, na co se zaměříte. Poradíme, jak vše sladit k dokonalosti.

Jaký je skandinávský styl?

Skandinávský styl má minimalistickou estetiku. Oproti jiným typům koupelen může působit trochu stroze. Čisté linie, žádné přehnané zdobení nábytku a žádné „lapače prachu“. To má svůj důvod. Prostor je díky tomu vzdušný, prostorný a funkční.

Jelikož je ve skandinávských zemích obecně méně denního světla, používají se zejména světlé a neutrální barvy. Okna bývají bez závěsů nebo žaluzií. To proto, aby si do vašeho domova našlo cestu co nejvíc sluníčka.

Hřejivost do interiéru vnesou přírodní materiály. Hlavním elementem je samozřejmě dřevo. Ale také kámen, dále doplňky a dekorace z juty, bambusu, slámy, proutí, dále kožešiny, vlna, kůže a další. Obdobně jako je to v bytu v boho-scandi stylu.

Jestli jste v duši minimalisté, máte rádi světlé a prostorné místnosti a zároveň tíhnete k přírodním materiálům, pak bude koupelna ve skandinávském stylu přesně podle vašeho gusta. Náročnost rekonstrukce koupelny se s tímto jednoduchým stylem nemusí vyšplhat do takových výšek.

Ložnicová sestava masiv borovice VII.

Jakou podlahu vybrat

Sázkou na jistotu je keramická dlažba. Velkoplošné dlaždice zajistí snadnější úklid. Další variantou je kámen. Je sice o něco nákladnější, ovšem má zajímavou texturu.

Do skandinávské koupelny krásně zapadne i dřevěná podlaha. Doporučujeme zvolit exotické dřevo, které je zvyklé na vlhkost. Například bambus nebo teak. Speciální povrchová úprava a izolace navíc zajistí, že dřevěnou podlahu vlhko nepoškodí.

Nebo se rozhodněte pro betonovou stěrku. Je k dispozici v mnoha barvách, přičemž zejména světlá šedá je do skandinávské koupelny jako dělaná.

Jak vyřešit povrch stěn ve skandinávské koupelně

Minimalistickému designu sluší, když se podlaha shoduje se stěnami. Klidně pro obě oblasti vyberte jeden materiál ve stejné barvě, ať už je to dřevo, betonová stěrka nebo keramika. S odstíny si lze také vyhrát. Tmavší doporučujeme na podlahu a světlejší na zeď.

Zajímavou alternativu představují voděodolné nátěry. Můžete je zkombinovat s bloky, kde bude obklad (například kolem vany či za umyvadlem), nebo nátěr naneste po celé koupelně. Odolají vlhku a dají se snadno přetřít. Na sobě vydrží až desítky vrstev, není potřeba seškrabávat.

Minimalistické i designové osvětlení

Úsporné koupelně bude slušet minimalistické i designové osvětlení, například výrazný lustr. Jestli máte v místnosti nedostatek světla, doporučujeme využít svítidla, která se zapustí přímo do stropu po celé délce v místnosti. Nejlepší je, když se dá jejich intenzita upravovat.

Oblíbené jsou také LED pásky nebo zrcadla. Nástěnná kulatá svítidla kupujte po dvou, místnost s jejich pomocí zútulníte. Můžete je umístit například po bocích zrcadla. Do skandinávské koupelny pěkně zapadnou i jednoduchá svítidla v podobě obyčejných žárovek. Co se odstínu světla týče, volte raději studený místo teplého žlutého.

Ložnicová sestava masiv borovice VII.

Nábytek s čistými liniemi je sázkou na jistotu

Moderní koupelnový nábytek do koupelny ve skandinávském stylu pěkně zapadne. Sáhněte po koupelnové sestavě v čistě bílé nebo se světle hnědou dřevěnou konstrukcí. Když si pořídíte rovnou celou koupelnovou sestavu, vše k sobě bude perfektně ladit.

Jakou sprchu nebo vanu do koupelny ve skandinávském stylu?

Do koupelny ve skandinávském stylu se hodí jak vana, tak sprchový kout. Záleží jen na vás, co preferujete. Doporučujeme zvolit sanitu v bílém provedení, ovšem mramor bude také vypadat hezky. Při nákupu se držte jednoduchého, moderního stylu.

Dekorace a doplňky

Jak už jsme zmínili v úvodu, dekorace a doplňky jsou ve skandinávském stylu převážně z přírodních materiálů. Místnost osvěžíte také pokojovými květinami. Snažte se zachovat čistý prostor a příliš ho nezahlcujte zbytečnými věcmi.

Jaké barvy vybrat?

V koupelně ve skandinávském stylu dominují přírodní barvy země a neutrální tóny. Pro zpestření můžete sáhnout i po jemných pastelech, hlavně po pudrových variantách. Kromě bílé je typická také šedá, krémová, béžová, světle hnědá, jemně růžová, modrá koupelna atd. Jako barvu baterií doporučujeme běžný stříbrný kov, působí elegantně a nadčasově.