Koupelna v paneláku? Navrhněte ji chytře!

22.08.2022

Koupelny v paneláku mají několik problémů. Jednak to bývá nedostatek prostoru, za druhé minimální, nebo žádné přirozené světlo. Přinášíme inspiraci, jak si tuto místnost navrhnout, tak aby vám v ní bylo dobře a zároveň vypadala podle posledních trendů.

Pro koupelnu v paneláku najdeme řešení, které vás uspokojí po uživatelské i estetické stránce. Barvy pro tento typ koupelny by neměly být příliš tmavé. A pokud ano, pak je extra důležité zvolit silná svítidla a vhodně je umístit tak, aby správně dimenzovaly prostor a dodávaly mu hloubku. A potom je tu otázka materiálů – které jsou teď trendy? A co vybavení? Na vše si teď společně posvítíme.

Udělejte místo, prosím

Ještě, než začneme s věčným dilematem sprchový kout vs vana, pojďte z koupelny dát pryč vše, co jde. Většina z nás je zvyklá, že sem patří pračka a spousta úložných skříněk na úklid a drogerii. Přitom například taková pračka zabírá enormní množství místa. Nešlo by ji dát třeba do kuchyně? A skříňky s úklidovou drogerií zase na chodbu? Hledejte kompromis. A vytvořte si plánek, kde je koupelna co nejvíc holá.

Když jste koupelnu takto pomyslně „vyklidili“, najednou je v ní mnohem víc místa. To ale nemusíte mermomocí opět zaplnit. Dovolte koupelně i sobě dýchat. Vzdušnějšího prostoru dosáhnete také pomocí závěsné toalety, umyvadla, skříněk a regálů.

moderní Koupelnová sestava

Vana nebo sprchový kout?

  • Sprchový kout doporučujeme každému, kdo má rád rychlé sprchování a chce šetřit vodu. Bezbariérová varianta je ideální pro seniory nebo osoby se sníženou hybností. Trendy jsou teď hlavně walk-in sprchové kouty – velikost můžete snadno přizpůsobit své koupelně, navíc odpadne problém s dveřmi. Nezapomeňte ale dobře vyspádovat podlahu.
  • Vany jsou ideální volbou pro ty z vás, kdo se neobejde bez relaxační koupele. Snadno se udržují v čistotě, navíc jsou skvělé pro koupání malých dětí. Jestli bojujete s nedostatkem prostoru, zapřemýšlejte nad asymetrickou vanou, která se vejde do volného koutku. Ale pozor – velké rohové vany naopak zabírají až příliš místa. Klasická rovná bývá do koupelny v paneláku lepším řešením.
  • Hledáte kompromis? Rozhodněte se pro vanu se zástěnou. Odpadnou vám tak starosti s umístěním dveří sprchového koutu, směrem jejich otevírání nebo plísní ve spárách. K vidění jsou ale i malé koupelny se sprchou a vanou dohromady.,

Jak řešit toaletu u koupelny v paneláku

Jak už jsme zmínili, do koupelny v paneláku jsou dobré zejména závěsné toalety. Snadno se okolo nich uklízí, navíc přispívají k vzdušnějšímu prostoru. Jestli máte rádi moderní vymoženosti, zapřemýšlejte nad integrovaným bidetem.

Umyvadlo

Stejně jako v případě toalety, i umyvadlo doporučujeme závěsné. Na druhou stranu není od věci pořídit umyvadlovou skříňku – získáte tak nejen pěkný designový prvek, ale hlavně úložný prostor. V současnosti je trendy nejen keramika, ale také mramor nebo žula.

Obklady a dlažba

Světlé barvy opticky zvětšují prostor. Obdobně působí i velké dlaždice s tenkými spárami. Dalším trikem je sjednotit barvu stěn a podlahy, nebo zvolit jednu podlouhlou stěnu tmavší. I tak docílíte toho, že místnost začne působit větší. Jestli vás nebaví dlaždičky, doporučujeme betonovou stěrku. Nebo obklady kombinujte s voděodolným nátěrem.

Jaké barvy zvolit

Jak už jsme zmínili v úvodu, do koupelny v paneláku jsou nejlepší světlé barvy. Jako základovou zvolte jednu nebo dvě neutrální – bílou, šedou, světle hnědou (v podobě dřeva). A potom přizvěte třetí, výraznější „doplňkovou“.

Třetí barvu samozřejmě lze vynechat, ale koupelnu s její pomocí pěkně oživíte. Může to být například růžová, světle modrá, oranžová, ale třeba i zlatá. Využijte ji jako barvu dekorací a doplňků. Jako třetí barvu lze zvolit i výraznou saturovanou červenou nebo třeba černou.

Úložný prostor

Skříňky do koupelny jsou šikovná věc. Do malých prostorů doporučujeme hlavně ty závěsné. I pod ně se totiž dá umístit například box s dalšími věcmi. Jestli máte závěsné umyvadlo, zapřemýšlejte nad skříňkou pod něj nebo nad něj. Vůbec nejlepší je pořídit rovnou celou sestavu koupelnového nábytku, aby vám vše pěkně ladilo.

Osvětlení

Tam, kde je nedostatek přirozeného světla, je nutné sáhnout po kvalitním umělém. Proto se neostýchejte a investujte. Záře by měla být na studeném spektru, díky tomu se místnost lépe osvětlí. Jestli je koupelna úzká, pořiďte si podhledová světla po celé její délce.

Jak opticky zvětšit prostor

Kromě triků s dlažbou využijte následující:

  • Umístěte zrcadlo naproti oknu. Jestli vám chybí, dejte dvě zrcadla naproti sobě.
  • Zavěste světla tak, aby se odrážela v zrcadlech.
  • Vsaďte na reflexní materiály – mramor, sklo, kovové povrchy. Jednak působí luxusně, za druhé rozjasňují prostor a odráží světlo po místnosti.,
  • Jedno velké světlo umístěte na strop, druhé zavěste přímo nad umyvadlo.
  • Pořiďte si skříňky se zrcadly.