Moderní koupelna: Inspirace a zajímavé tipy

26.03.2022

Zařizujete koupelnu a chcete, aby byla podle posledních trendů? Poradíme, co je pro rok 2022 v módě a jak tuto místnost zařídit, tak abyste v ní byli spokojení i během nadcházejících let.

Poslední dva roky jsme trávili spoustu času zavření doma, a to se promítlo do bytového designu. Trend zvelebování se týká také koupelen. Přeci jen je to místo, kam si chodíme odpočinout a relaxovat. A kde máme jistotu, že nás nebude nikdo rušit. Jak si naši oázu klidu zařídit, tak aby vypadala moderně a jak vybrat nábytek do koupelny? Se vším poradíme v následujícím textu.

Největší trendy v koupelnách pro rok 2022

  • Bílá a černá – neutrální základ
  • Kovové prvky
  • Přírodní materiály

Začněte u základů - u obkladů a dlažeb

Nevíte, kde začít? Přeci u základních věcí. Obklady a dlažba jsou něco, bez čeho se žádná koupelna neobejde. Jestli se rozhodnete pro keramiku se vzorem, ohlídejte si, aby měla vysoké rozlišení tisku dekoru. Zároveň pozor na okraje a hladkou glazuru.

Do moderní koupelny se hodí dlaždičky bez vzoru i se vzorem. Pamatujte ale, že interiér má působit vzdušně a funkčně, proto to s ozdobami nepřehánějte. V současnosti jsou trendy velké a tenké dlaždice s minimálními spárami. Další variantou je betonová stěrka, která se snadno udržuje. Minimalistického designu docílíte také pomocí rektifikovaných obkladů s mělkými spárami.

V moderních koupelnách narazíte i na dřevěné obklady v kombinaci s betonovou stěrkou nebo klasickými dlaždičkami. Místnost díky tomu začne připomínat skandinávské chatky a domovy. Pozor na kvalitu dřeva. Je důležité, aby odolalo vlhkosti v místnosti. Jestli se ale dřeva v koupelně bojíte, pořiďte si keramické obklady a dlažbu, které dřevo perfektně imitují i s přírodními vzory jako jsou suky a nedokonalosti.

Koupelnová sestava LINCOLN s LED osvětlením

Koupelnová sestava LINCOLN s LED osvětlením

Umyvadla a toaleta

Umyvadla a toalety pořiďte v bílé, nebo naopak černé barvě. Neutrální barvičky jsou momentálně v módě. Navíc jsou nadčasové, a tak se nemusíte obávat toho, že za pár let se jich budete chtít zbavit.

Rozumí si téměř s jakýmkoliv dekorem, a tak skvěle zapadnou jak do minimalistické, tak opulentní koupelny. Obzvlášť čistě bílé koupelny jsou teď v kurzu. Jestli chcete něco neobvyklého, rozhodněte se pro mramor. Ten je sice podstatně nákladnější, ale má pěkný přírodní vzhled a zapadne hezky do interiéru se dřevěným nábytkem. Umyvadla se v roce 2022 pořizují rovnou v páru. Ideální řešení do větších rodin. Jestli na to máte dostatečně prostornou koupelnu, dopřejte si ten luxus.

Co se toalet týče, na výběr máte z kombi a závěsného typu. Kombi je sice klasika, ovšem čím dál tím častěji se setkáte se závěsnou sanitou, která je do minimalistického prostoru vhodnější. Místnost díky ní působí vzdušněji. Navíc si tak usnadníte úklid podlahy. Závěsné sanity jsou dostupné v různých provedeních, takže perfektně zapadnou do zbytku interiéru.

Vany? Zabudované i volně stojící

Volně stojící vany jsou puncem luxusu. Jde o dominantu, která koupelnu pozvedne na úplně jinou úroveň. Pokud však nemáte na volně stojící vanu dostatek prostoru, rozhodněte se pro zabudovanou variantu. Trendem pro rok 2022 jsou vany zabudované v dřevěném rámu, který se obloží dlaždičkami nebo většími voděodolnými panely. Obložení vany krásně sladíte se zbytkem zdí a interiéru a docílíte tak plynulých přechodů.

Sprchové kouty – prostorné a úsporné

Sprchové kouty jsou oblíbeným řešením ve většině domácností. Šetří se s nimi čas i peníze. A navíc jsou snadněji přístupné, což ocení zejména senioři a osoby se sníženou hybností. Také sprchové kouty se umisťují více do prostoru, preferují se prostornější, zcela prosklené typy. Pokud si chcete užít sprchování na maximum, pořiďte si hlavovou sprchu. Počítejte však s větším množstvím vody, proto je dobré na to připravit dostatečný odtok..

Maximálně využijte daný prostor pomocí koupelnového nábytku

Díky koupelnovému nábytku získáte spoustu úložného prostoru, bez kterého se neobejdete. Nemusíte zde ukládat jen čistící prostředky, ale například i kosmetiku, ručníky a další. 

Sázkou na jistotu jsou čistě bílé skříně a skříňky. Jsou snadno přístupné a místnost se díky nim pěkně zaplní. Ovšem i nábytek ze dřeva je v kurzu. Pokud se chcete vydat cestou přírodních materiálů, neváhejte. Díky nim bude místnost působit hřejivě a útulně.

Nejchytřejším řešením jsou koupelnové sestavy. Obsahují například zrcadla, závěsné skříňky, skříňky pod umyvadlo a další. Opět se držte v barevném schématu bílá a černá s kovovými prvky, případně se dřevem.  

Koupelnová sestava

Zrcadlo, zrcadlo

Zrcadlo není jen nezbytný doplněk. V moderní koupelně je to i výrazný trendy prvek. V módě jsou zejména LED podsvícená zrcadla všech možných tvarů. Robustní rámy jsme letos opustili ve prospěch jednodušších linií. Nezapomeňte na to, že zrcadlo dokáže opticky zvětšit prostor. Pokud s ním naložíte ve svůj prospěch, budete překvapení.

Kovové prvky nejsou jen nezbytností

Bez kovových prvků to v koupelně nejde. Byla by však škoda vnímat je jen jako jakousi nezbytnost. Pro rok 2022 je v módě měď. A to jak ta pravá, tak její imitace. V této barvě můžete pořídit jak baterie, doplňky a dekorace, tak klidně celou vanu. Měď působí hezky s mramorem, béžovou, ale i čistě bílým interiérem.

Doplňky a dekorace jako třešnička na dortu

Doplňky a dekorace pořizujte například z přírodních materiálů. Dřevo, ratan, proutí – to vše působí útulně. Další variantou je již zmíněný kov. Skvěle vypadají i různé dózičky na mýdla a další přípravky. A samozřejmě květiny. Pokud máte v koupelně přirozené světlo, zvažte nákup nějakých nenáročných, které vám budou dělat radost. Do koupelny bez oken pořiďte stínomilní rostliny, například břečťan, kapradiny nebo palmu.