6 tipů, kam umístit pračku, abyste ušetřili místo v bytě

25.02.2021

Máte malou koupelnu a je pro vás důležitý každý centimetr místa? Poradíme vám, kam umístit pračku, aby vám dobře sloužila a zbytečně nezabírala volný prostor.

1. Koupelna

Pračku i sušičku nejčastěji najdete v koupelně. Je to praktické. Máte po ruce veškeré prací prostředky i koš na špinavé prádlo, je zde odtok vody a odpady. Pračku můžete postavit volně ke zdi nebo ji schovat do koupelnové skříně. Nad pračku s předním plněním v případě potřeby umístíte police. Sem schováte všechny potřebné věci, které nechcete mít na očích. Opravdu malá koupelna potřebuje speciální nábytek. Jen tak se vám do ní bez problému vejde vše potřebné. Inspirujte se při zařizování bytu v našem článku Jak vybrat nábytek do koupelny.

2. Technická místnost

Technická místnost nebo komora je jednoznačně nejlepším místem pro umístění pračky a sušičky. Pokud se vám sem vejde i koš na prádlo a prací prostředky, máte vyhráno. Pro napojení na odpad a přívod vody je ideální, pokud technická místnost sousedí s koupelnou, toaletou nebo kuchyní.

3. Kuchyň

S pračkou v kuchyni jste se možná už setkali. Zabudovaný elektrospotřebič v kuchyňské lince je nenápadným a velmi praktickým pomocníkem. Počítejte s její instalací již při navrhování kuchyně a vždy volte pračku s předním plněním. Drobnou nevýhodou pračky v kuchyni může být manipulace se špinavým i vypraným prádlem poblíž místa, kde se vaří. 

4. Obývací pokoj a ložnice

Pračka v obývacím pokoji nebo ložnici je trochu specialitou interiérového designu. Občas ale není na výběr a spotřebič musíte umístit tam, kde je na něj místo. V dnešní době je na trhu velké množství designových a velmi tichých kousků. Při výběru pračky nešetřete a poohlédněte se po spotřebiči, který splňuje ty nejpřísnější požadavky.

5. Pračka na zdi 

Stále více lidí bydlí ve velmi malých bytech. Moderní jsou také takzvané tiny house. Malé domky na kolech, jejichž podlahová plocha se pohybuje kolem 20 m². Novému stylu bydlení se přizpůsobila i nabídka nábytku a elektrospotřebičů. Jednou z novinek je pračka na zdi. Je navržena jako plnohodnotný a designový kousek, má dotykovou obrazovku a nabízí až 8 programů praní.

6. Pračka pod umyvadlem

Zajímavým kompromisem malých bytů je umístění pračky pod umyvadlo. Je však potřeba dodržovat určitá pravidla. Pračku nemůžete umístit pod jakékoliv umyvadlo, ale pouze pod takové, které stojí na desce. Berte také ohled na výšku umyvadla. Nebude díky pračce až moc vysoko? Ideálním řešením je zakomponovat pračku již do stavebních plánů koupelny. Tak budete mít jistotu, že na ní máte vyhrazený dostatek místa.

Mimochodem, právě v malých prostorech je praktický nábytek velmi důležitý. Pokud i vy bydlíte na pár metrech čtverečních, podívejte se na chyby, kterých se dopouštíme při zařizování bytu.