Zařízení koupelny v šedé barvě: Jak na to?

18.08.2022

Šedá koupelna je výhra! Máme pro vás hned 3 důvody proč. V článku najdete spoustu inspirace, jak šedou koupelnu navrhnout a jaké další barvy zapojit. Poradíme i ohledně materiálů, výběru svítidel či doplňků.

Výhody šedé koupelny

  • Neutrální základová barva, které to ladí téměř s čímkoliv – s černou, bílou, pastely, teplými i studenými odstíny. Jakmile vás vzhled koupelny omrzí, můžete pozměnit pár detailů, vyměnit barevné akcenty a rázem bude vypadat úplně jinak.
  • Podle psychologie barev podporuje produktivitu. Navozuje pocit pohody a sebeovládání. Jestli máte hektický životní styl, zkuste ji. Pomůže vám se uklidnit po náročném dni.
  • Je elegantní a nadčasová. Tato barvička je teď trendy, ale šedá koupelna bude módní i za 10 let. V bytovém designu je to zkrátka univerzální barva do koupelny.
  • Hodí se do všech typů koupelen. Ať už chcete koupelnu v rustikálním stylu nebo řešíte, jak to všechno skloubit dohromady v paneláku, abyste si nepřipadali jako v kobce, šedá je sázkou na jistotu.

moderní Koupelnová sestava

Šedá koupelna – inspirace

Elegantní šedá koupelna s dotekem bílé

Líbí se vám představa moderní koupelny, která má lehce chladivou a uklidňující atmosféru? Zkombinujte šedou s bílou. Místo obkladů a dlažby vsaďte na betonovou stěrku. Snadno se udržuje, navíc beton je teď trendy. Nebo zvolte bílé velkoformátové dlaždice, případně bílošedé dlaždice s potiskem. Doporučujeme podlahu a stěny barevně sjednotit.

Pokud vás nudí bílá sanita, zkuste šedou – například mramorové umyvadlo. Nebo klasickou keramickou sanitu s šedou povrchovou úpravou. Moderní koupelna se neobejde bez LED podsvíceného zrcadla. Co dalšího nesmí chybět v koupelně se dozvíte na našem blogu. Jestli byste rádi zakomponovali ještě třetí barvu, doporučujeme zlatou. Například zlatá svítidla, baterie či dekorace.

Dramatická šedočerná

To, že se černá do domácnosti nehodí, je dávno překonané klišé. Právě v kombinaci se světle šedou z ní budete unešení. Jestli tedy máte tuto barvu rádi a chcete vytvořit originální a dramaticky působící koupelnu, jděte do toho naplno. Šedé dlaždičky, ať už monochromatické nebo právě s dotykem černé v podobě vzorů, zvolte pro stěny i podlahy. Krásně vypadá i šedý mramor v kombinaci s černou.

Černá sanita působí svůdně – co takhle černá volně stojící vana? V ní se vám bude odpočívat jedna radost. Jestli se rozhodnete pro walk-in sprchový kout, můžete si s prostorem okolo něj pohrát a zvolit pro něj odlišné obklady.

Čím tmavší koupelna je, tím důležitější je zvolit silná svítidla a strategicky je rozmístit tam, kde jsou nejvíc potřeba. Například i podél vany, sprchového koutu atd. Nezapomeňte na třetí barvu, která do prostoru vnese trochu dynamiky. Opět doporučujeme zlatou, nebo třeba zelenou v podobě svěžích květin. Dobře s černou a šedou funguje také béžová v podobě kamenných obkladů (použijte například jen pro stěnu s umyvadly atd.).

Dřevo a další přírodní prvky

Šedá působí chladně, za to dřevo a další přírodní prvky vyzařují teplo. Spojte je dohromady! Vsaďte na světlejší a jemné šedé odstíny. Ty zkombinujte s přírodními a zemitými tóny, ať už v podobě dřeva, nebo třeba doplňků z bambusu, mořské trávy, juty atd. Svou koupelnu tak proměníte v oázu klidu.

Doporučujeme velkoformátové dlaždice pro podlahu i stěny. Jsou teď trendy, a navíc dovedou opticky zvětšit prostor. Jestli tedy máte malou koupelnu, zapřemýšlejte nad tím. Hloubku prostoru dodáte i pomocí různě tónovaných dlaždiček nebo imitací mramoru. Teplé dřevo zase prostor příjemně zaplní. Například v podobě nábytku, rámů zrcadel, svítidel atd. Nezapomeňte zvolit vhodný druh dřeva, který si poradí se zvýšenou vlhkostí.

Nebojte se barev!

S šedou to krásně sluší i výraznějším barvičkám. Například korálové, pudrové, sytě zelené, ale i záhadné petrolejové nebo chladivé mentolové. Ať už se rozhodnete pro saturované varianty, pastely nebo jemné odstíny, které jsou téměř neznatelné, neuděláte chybu.

Zakomponujte je v podobě akcentu – tedy jako doplňky, které vizuálně „naruší“ jinak šedé schéma. Může jít o textil do koupelny, dávkovače na mýdla a kelímky na kartáče, květináče, stínidla. Nebo touto výraznou barvou nastříkejte třeba vanu! Možností je spousta.

Další tipy, jak si poradit se šedou koupelnou

  • Nakupujte dekorace a doplňky v různých odstínech šedé, od tmavé po světlou. Koupelna bude hned zajímavější.
  • Jestli patříte mezi domácí kutili, nastříkejte vanu tak, aby měla stejnou barvu jako stěny.
  • Zakomponujte šedou v podobě tapet. To se hodí hlavně do místnosti, které jsou dobře větrané a kde se tolik nehromadí vlhkost.