Umyvadlová skříňka v koupelně - Nezbytnost?

13.01.2021

Úložného prostoru v koupelně není nikdy dost. Všechny ty ručníky, osušky, hygienické a prací potřeby přece jen zaberou spoustu místa. Elegantním řešením může být umyvadlová skříňka, která nejen dobře vypadá a hezky doplňuje umyvadlo, ale je navíc praktická - vše budete mít hezky po ruce.

Co promyslet před výběrem koupelnové skříňky

Nejdůležitější “parametr” při výběru bude velikost umyvadlové skříňky. Pokud máte menší koupelnu, zvolíte zřejmě nějakou jednoduchou úzkou skříňku. V případě že máte prostoru víc, popřemýšlejte nad celou koupelnovou sestavou, která bude hezky designově sladěná. Skříně a skříňky do koupelny mohou být ve formě otevřených polic nebo naopak uzavřených s dvířky či zásuvkami. Možná je i kombinace obojího. Otevřené prostory jsou vhodné třeba pro uložení ručníků či županů, za dvířka pak schováte větší věci, jako například prášek na praní či aviváže.

Jak vybrat umyvadlovou skříňku?

Koupelnové skříňky pod umyvadlo vám umožní mít po ruce vše, co potřebujete, a to nejen v šuplíku, na poličce či za dvířky. Jako úložný prostor využijete také povrchovou desku kolem umyvadla, kde můžete nechat třeba kelímek s kartáčky na zuby nebo odložit holící strojek či kulmu. Pokud je vás v domácnosti více, přijde vám vhod dvojité umyvadlo, a tedy i větší umyvadlová skříňka.

Promyslete si, jestli chcete raději umyvadlovou skříňku na nohách, nebo zvolíte raději závěsnou variantu. Rozdíl je spíše estetický - v obou případech jde hlavně o to, aby se dřevo zespodu “nekoupalo” ve vodě po sprchování či havárii. Pro úklid je o něco praktičtější závěsná skříňka, protože je pod ní více místa pro manipulaci s mopem.

Skvěle vypadají také koupelnové skříňky s umyvadlem. Jejich velkou předností je, že k nim umyvadlo přesně rozměrově sedí a designově ladí. Další prostor, který můžete využít k uložení koupelnových potřeb, pokud máte třeba méně místa, je nad umyvadlem. Praktické jsou koupelnové skříňky se zrcadlem, které můžete pořídit také s hezky vypadajícím LED osvětlením.

Jaký materiál umyvadlové skříňky zvolit?

Koupelnový nábytek neustále vystavujeme vlhkosti a změnám teplot. Proto je velmi důležité dbát také na výběr materiálu, z kterého je vyroben. Naštěstí už jsou pryč doby, kdy se používalo hodně plastů. Dnešní materiály jsou mnohem odolnější a také lépe vypadají. Jaké tedy máme na výběr?

  • Laminovaná dřevotřísková deska LTD

Materiál, který je též známý pod zkratkou LTD je hojně využívaný. Vyrábí se laminováním dřevotřísky speciálním papírem, který se následně zaleje melaminovou pryskyřicí. LTD deska má hladký povrch, a je tedy snadno omyvatelná a hygienická. Zabraňuje rovněž pronikání vlhkosti do dřevotřísky a je odolná vůči drobným poškozením.

  • Dřevovláknité desky MDF

Jde o materiál s velmi jemnou homogenní strukturou (jemnější než dřevotříska), do kterého lze frézovat různé motivy. Vyrábí se bez použití lepidel a jde tedy o čistě přírodní materiál. Povrch MDF desky se povrchově upravuje fóliováním (na desku se za tepla nalisuje PVC fólie) nebo lakováním (lze použít lesklý nebo matný lak).

  • Mořený masiv

Nejčastěji se používá smrk mořený do různých odstínů. Získáme tím jednoduchý a vzdušný nábytek středomořského stylu.

  • Masiv

Nejběžnější je cedr, který dotváří teplo v prostoru a jeho jednoduchost a čistota tvaru oživí každou koupelnu. Masiv lze kombinovat s deskou, která je ze stejného materiálu jako obklad vany.

  • Masivní bukové dřevo mahagonového typu

Tento materiál dodá koupelnovému nábytku nádech luxusu, zvláště pak v kombinaci s prosklenými dvířkami.

Související články: