Jak zařídit ložnici v podkroví? S nábytkem se musí opatrně

06.10.2020

Stavba podkroví v posledních letech zažívá boom. Podkroví se stalo jednoduchým způsobem, jak v malé stavbě najít další životní prostor bez nutnosti navyšovat patra domu. Život v podkroví má však svá specifika. Zkosené stěny poměrně znesnadňují možnost využívat celou podlahovou plochu efektivně. Podívejte se, na co si dát pozor, pokud v takovém bytě zařizujete ložnici.

postel v podkrovi

Místnost zónově rozdělte

Před zařizováním interiréru přemýšlejte nad více variantami umístění nábytku tak, aby tvořily sektory, ale také na působení místnosti jako celku. Důležité je také uvědomit si, jaké činnosti se budou v místnosti provozovat. Bude ložnice sloužit výhradně spánku, nebo bude do jisté míry suplovat šatnu či dokonce pracovnu? Vezměte si příklad z postupů, jak zařídit dětský pokoj, kde je nutné pomyslně rozdělit zóny pro spaní, studium a volný čas.

Umístění postele v podkroví

Ztížení dostupnosti některých míst a zahlcení pokoje patří mezi zásadní chyby při zařizování bytu. Velmi důležité je v ložnici samozřejmě umístění postele. Postel musí být umístěna tak, aby byla dostupná z obou stran, zejména mluvíme-li o dvoulůžku. Nejlepší je postavit postel tak, aby byla čelem k nezkosené zdi, protože pak vám nabídne prostor pro podpěru při sezení před spaním. Pokud postel umístíte ke střešnímu oknu, má nocležník možnost využít jeho výklenek k pohybu u postele. Pokud však postel postavíte pod okno, věnujte pozornost dobrému zastínění oken a zamyslete se nad dalšími úskalími střešního okna.

Umístění postele v podkroví má vliv na kvalitní spánek

Mnozí obyvatelé podkroví sní o romantickém výhledu na hvězdy a staví proto postel přímo pod střešní okno, avšak jsou pak překvapeni, že hvězdných výhledů je minimum. Naopak vás pak často probudí krupobití, prudký déšť a další přírodní jevy, při nichž pod oknem jenom tak neusnete. Nebraňte se proto ani postavení postele k vyšší stěně (tedy naproti té zkosené). Zejména pokud má místnost tyto stěny delší než ostatní a je tedy možné snadno procházet okolo postele do zbytku místnosti.

Ukládací prostory

Šikminy přímo vybízí k tomu, abyste si pod nimi vybudovali úložný prostor. Může se jednat o několik nižších policových systémů nebo prádelníků. Využijete proto tedy i nižší komody. Využijete tak prostor, který by jinak zel prázdnotou. Je také možné vyrobit si skříňky na míru. Vhodné je postavit ke kratší stěně skříň v barvě stěny; splyne tak s prostorem a ten se opticky zvětší. Šatní skříně do ložnice v podkroví by měly být posuvnými dveřmi, pokud je prostor stísněný. Pro další tipy jak vybrat šatní skříň se inspirujte naším článkem na toto téma.

Vybavením podkroví šetřete

Možná budeme sami proti sobě, když řekneme, že v podkroví by se mělo používat spíše méně nábytku. Pokud nemáte důmyslný systém, jak zkosené stěny využít do posledního centimetru pro uskladnění, neexistuje varianta, jak do ložnice v podkroví uspořádat větší množství nábytku bez ztráty květinky. Ložnicový nábytek proto vybírejte velmi obezřetně. I za předpokladu, že si celou ložnici vybavíte nábytkem na míru a využijete každý centimetr, prostor se vám radikálně zmenší.

Co by v podkroví nemělo chybět?

Proto pokud chcete vybudovat v podkroví ložnici, volte rozhodně jen základ: kvalitní postel, noční stolky(potažmo toaletní stolky) a pak, nemáte-li možnost uložit oblečení jinam, šatník či komodu. Můžete si také prohlédnout ložnicové sestavy a zjistit, zda se některá z nich hodí do vaší místnosti. V ložnici by se správně neměla vyskytovat zrcadla, která vás mohou při náhodném probuzení uprostřed noci vyděsit a obecně přinášejí neklidný spánek; pokud je do ložnice umístíte, dávejte si pozor, abyste na ně neviděli z postele a už vůbec byste neměli vidět odraz dveří. Zrcadlo raději umístěte do šatny nebo jej umístěte tak, aby bylo skryto před pohledem z postele.